Bóle Stawów i Kości

Komu trzeszczą kości?

Bóle stawów i kości utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ból odczuwalny jest podczas chodzenia, siedzenia, podawania ręki, podnoszenia czegokolwiek – jednym słowem, boli przy wykonywaniu jakiejkolwiek czynności. Długotrwały ból niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie i sprawia, że nie mamy ochoty na aktywność fizyczną.

Bóle kości i stawów zazwyczaj kojarzą się z osobami starszymi, jednak tak naprawdę mogą one pojawić w każdym wieku, również młodzieńczym i u dzieci. Wiąże się to z rozmaitymi przyczynami ich występowania, często nie uświadamianymi.

Czy z bólem kostno-stawowym trzeba nauczyć się żyć? Absolutnie nie! Można im równie dobrze zapobiegać jak i w późniejszym czasie leczyć, nie rezygnując przy tym z aktywności i cieszenia się życiem.

Co negatywnie wpływa na nasze stawy?

Przyczyny bólu stawów mogą mieć związek zarówno z czynnikami środowiska niezależnymi od nas jak i tym, co sami robimy (albo raczej – czego nie robimy). Nie ma jednego uniwersalnego czynnika, który powoduje bóle stawowe. Warto jednak pamiętać, że my sami możemy w znacznej mierze zapobiec ich powstawaniu.

Nadwaga i otyłość osłabia kości i stawy. Dzieje się tak dlatego, że muszą one udźwignąć większy ciężar, co je nadwyręża i powoduje ból. „Lekarstwem” na nadwagę jest ruch i zdrowe odżywianie, jednak jak uprawiać sport, jeśli każdy ruch powoduje ból? Niestety, otyłość prowadzi do zamkniętego koła i trzeba ogromnego samozaparcia, aby z niego wyjść. Dlatego niezwykle ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia i tym samym nie doprowadzenie do obciążania kości i stawów wskutek nadwagi.

Osoby regularnie uprawiające sport również są narażone na bóle kostne i bóle stawów. Zawodowi sportowcy są narażeni na szereg kontuzji, których skutki mogą odczuwać przez długie lata. Niezwykle popularne obecnie bieganie może obciążać stawy kolanowe, a gra w tenisa prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować ze sportu – trzeba wsłuchiwać się w swój organizm i stopniowo dawkować mu ruch, aby mógł się on do tego przyzwyczaić. 

Gdy bóle stawów nie są skutkiem, a objawem

Odczuwając ból kości lub ból stawów najczęściej zastanawiamy się, co go powoduje. Wiek? Brak ruchu? A może odwrotnie – zbyt aktywny tryb życia? Tymczasem może się okazać, że stanowi on symptom poważniejszej choroby i tym samym nie należy bólu traktować jako skutku, a raczej jako objaw.

Reumatoidalne zapalenie stawów czy też dna moczanowa to poważne choroby wymagające jak najszybszego leczenia. Nie da się ich całkowicie wyeliminować, jednak dzięki odpowiedniej terapii można ograniczyć ich odczuwanie. Jednak bóle stawów niekoniecznie wiążą się z chorobami układu kostnego. Ta dolegliwość może równie dobrze być objawem m. in. boreliozy.

Żadnego bólu kości lub stawów nie można bagatelizować. W momencie, gdy zaczynają one w znaczący sposób wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie trzeba zgłosić się do lekarza, by jednoznacznie stwierdzić z czego one wynikają. Może się okazać, że nie świadczą one o niczym poważnym – wtedy nie pozostanie nam nic innego jak wspomaganie kondycji naszych stawów. Jeśli jednak świadczą one o poważniejszej chorobie, to im wcześniej zostanie ona zdiagnozowana, tym skuteczniej będzie można ją leczyć.

Bolące kości i stawy

Ból kostno-stawowy nie musi towarzyszyć nam przez całe życie i nie trzeba nauczyć się z nim żyć. Istnieje szereg sposobów, dzięki którym możemy poprawić swój komfort i sprawić, że codzienność nie będzie wiązała się z dyskomfortem. Okłady, kąpiele, odpowiednia dieta – to bez wątpienia czynniki, dzięki którym sami możemy dać sobie ulgę w cierpieniu. Zdarza się jednak, że domowe sposoby nie wystarczają i trzeba wspomóc się specjalistycznymi środkami lub skorzystać z suplementów wspomagających kości i stawy.

Suplementy diety na kości i stawów

Suplementy diety mogą w znaczący sposób wzmocnić nasz organizm i poprawić kondycję naszego układu kostnego, a tym samym wyeliminować ból. Jest to możliwe dzięki dostarczeniu do naszego organizmu niezbędnych składników budulcowych, których niedobory są jednymi z głównych przyczyn naszego cierpienia. Takie suplementy diety świetnie się przyswajają i regularne ich przyjmowanie daje odczuwalne efekty.

Na rynku można spotkać suplementy diety, które dostarczą do naszego organizmu witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Należą do nich:

  • witamina K (preparat Super K Life Extension)
  • witamina D3 (preparat Witamina D3 Forte 2000 IU z lanoliny)
  • witamina K2 (preparat Witamina K2 Mena Q7 z ciecierzycy)
  • kolagen (preparat KOLAGEN NA STAWY 5 000 MG KOLAGENU TYPU II YANGO)
  • glukozamina i chondroityna (preparat GLUCOSAMINE/CHONDROITIN CAPSULES LIFEEXTENSION)
  • witamina C (np. Liposomalna witamina C dr Mercola, Dr Enzmann Witamina C MSE, Lipocaps C1000, Altrient C LivonLabs)

Jednym z najważniejszych składnikiem budulcowych w naszym organizmie jest kolagen. To jego niedobór w dużej mierze powoduje bóle kostno-stawowe, dlatego niezwykle istotne jest dostarczanie go do naszego organizmu poprzez odpowiednie suplementy zdrowej diety. Na rynku można znaleźć wiele preparatów zawierających kolagen, m. in. Kolagen Peptan F 300 mg, Premium Kolagen 10000 mg, F-Collagen Max 5000 mg. Te wszystkie preparaty zawierają wysoką porcję kolagenu, która w ogromnej mierze przyczyni się do poprawy naszych kości i stawów.

Wśród suplementów diety na uwagę zasługują również produkty roślinne, bogate w dobroczynne składniki, m. in. Kurkumina BCM-95, Bajkalina – Tarczyca Bajkalska, Boswellia Serrata, czy też Krzem Organiczny z Pędów bambusa.

Bardzo częstym problemem zwłaszcza po 50 roku życia stają się „wysychające” stawy. Tzw. maź stawowa, która jest swoistym smarem jest wtedy niezwykle cenna. Okazuje się, że pomocny jest wtedy koncentrat z nowozelandzkiego małża zwany inaczej omułkiem zielonowargowym. Jego regularne stosowanie pomaga w naturalny sposób zwiększyć produkcję mazi stawowej. 

Aby neutralizować ból, warto skorzystać z dostępnych balsamów oraz maści sprzyjających rozluźnieniu i ukojeniu mięśni. Do takich produktów zalicza się np. Balsam z Omułka Zielonowargowego, a także Balsam z Czarciegu Pazura.

Jeśli chciałbyś zobaczyć inne suplementy wzmacniające stawy i kości to zobacz ofertę Sklepu Życia. Posiadają duży asortyment naturalnych preparatów na kości i stawy, witamin, minerałów oraz suplementów – https://www.sklepzycia.pl/

Zdrowie kości i stawów jest w naszych rękach!

W głównej mierze to od nas samych zależy kondycja naszych kości i stawów. Odpowiednia dieta, umiarkowany ruch, a także przyjmowanie suplementów diety mogą skutecznie zapobiec pojawieniu się bólów stawów i kości. Często nie zdajemy sobie sprawę, ile tak naprawdę my sami możemy zrobić dla swojego organizmu. Warto nie odkładać troski o kości i stawy na później, tylko już dziś zacząć o nie dbać, aby przez długie lata cieszyć się życiem pełnym aktywności i nie znającym bólu.