W ostatnich latach największa liczba badań nad zdrowotnymi właściwościami roślin dotyczyła właśnie kurkumy, a właściwie kurkuminy. Co charakterystyczne i powtarzalne, wskazują one jednoznacznie, że wywiera duże korzyści dla całego ciała i mózgu. Kurkumina ma silne działanie przeciwzapalne będąc bardzo silnym antyoksydantem.
O kurkumie słyszał praktycznie każdy, kto choć trochę interesuje się kuchnią i przyprawami. Zwłaszcza kuchnią indyjską czy orientalną. Kurkuma jest właśnie związana ze smakami dalekiego wschodu już od co najmniej 6000 lat i poniekąd stanowi jej kwintesencję . Stała się częścią tradycji i kultury Indii. Ta skromna ale równocześnie wielka roślina, zawiera w sobie jedną z najcenniejszych przeciwzapalnych naturalnych substancji poznanych przez naukę – kurkuminę.
Niestety kurkuma zawiera tylko do maksymalnie 5% kurkuminy, więc dla tych wszystkich, którzy nie stosują jej w codziennej diecie stosowanie samej kurkumy nie będzie miało tak istotnego znaczenia profilaktycznego lub leczniczego w zwalczaniu wielu schorzeń . Oznacza to jedno, że jeśli chcemy liczyć na właściwości zdrowotne kurkumy w naszej rzeczywistości europejskiej (polskiej) powinniśmy zdać się na kurkuminę i to tylko tą z pewnej najwyższej jakościowo „półki”.
W ostatnich latach największa liczba badań nad zdrowotnymi właściwościami roślin dotyczyła właśnie kurkumy, a właściwie kurkuminy. Co charakterystyczne i powtarzalne, wskazują one jednoznacznie, że wywiera duże korzyści dla całego ciała i mózgu. Kurkumina ma silne działanie przeciwzapalne będąc bardzo silnym antyoksydantem.
Spis treści
Przeciwzapalny super-związek
Obecnie uważa się, że źródłem wielu groźnych chorób i ogólnie mówiąc zaburzeń naszego systemu immunologicznego jest chroniczny stan zapalny wywołany m.in. stylem życia, otyłością, używkami, stresem czy długotrwałym stosowaniem NLZP (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Dlatego wszystko, co może pomóc w zwalczaniu przewlekłego zapalenia jest niezwykle cenne. Okazało się, że kurkumina jest substancją bioaktywną, zwalczającą zapalenia już na poziomie molekularnym.
Ta zawarta w kurkumie substancja hamuje szlaki aktywacji stanu zapalnego związane z COX 2 oraz NF-kB co zapobiega przewlekłemu zapaleniu. Niszczy wolne rodniki, ogranicza produkcję prozapalnych cytokin i wreszcie spowalnia produkcję enzymów (kinazy białkowe – nasilających stan zapalny). Takie wyjaśnienie jest potrzebne by zrozumieć prostą zależność, że kurkumina działa w taki sposób by powstrzymać stan przewlekłego zapalenia. Jednym słowem by w przyszłości odebrać powstającym chorym czy zmutowanym komórkom punkty zaczepienia.
W kilku badaniach, jej skuteczność wypada korzystnie w porównaniu z lekami przeciwzapalnymi z tym, że bez powodowania skutków ubocznych.
Kurkuma zwiększa możliwości antyoksydacyjne
Wykazano, że kurkumina należy do najsilniejszych znanych nauce antyoksydantów – czyli przeciwutleniaczy. Blokuje namnażanie się wolnych rodników, a następnie pobudza własne mechanizmy antyoksydacyjne organizmu. Wspomaga także regenerację komórek wpływając korzystnie na kody komórkowe.
Kurkumina może zmniejszyć ryzyko chorób serca
Wszystko wskazuje na to, że kurkumina może pomóc w walce z chorobami serca. Głównym sprzymierzeńcem może być w tym względzie poprawa funkcjonowania komórek śródbłonka, które tworzą okładzinę naczyń krwionośnych. Powszechnie wiadomo, że uszkodzenie śródbłonka jest jedną z ważnych przyczyn chorób serca i obejmuje niezdolność śródbłonka w regulacji ciśnienia krwi, krzepnięcia i wielu innych istotnych czynników.
Coraz więcej badań wskazuje, że kurkumina prowadzi do poprawy czynności śródbłonka. Jedno z nich pokazuje, że jest równie skuteczny jak ćwiczenia. Wskazuje się nawet, że działa jak atorwastatyna –lek należący do grupy syntetycznych statyn.
W jednym z badań 121 pacjentów, którzy zostali poddani operacji pomostowania tętnic wieńcowych zostali losowo przydzieleni do grupy placebo inni przyjmowali 4 gramy kurkuminy dziennie, kilka dni przed i po zabiegu. Grupa przyjmująca kurkuminę zanotowała 65% mniejsze ryzyko przejścia zawału serca w szpitalu.
Działanie antyrakowe
Naukowcy badali kurkuminę pod kątem korzyści w leczeniu nowotworów. Okazało się, że związek ten może wpłynąć na hamowanie wzrost nowotworu i jego dalszy rozwój. Badania w warunkach laboratoryjnych na zwierzętach doświadczalnych wykazały, że może wpłynąć na zmniejszenie wzrostu nowych naczyń krwionośnych w guzach, podobnie zmniejszyć ilość przerzutów i co ważne może wpłynąć na niszczenie komórek nowotworowych. Istnieją pewne dowody, że można zapobiec wystąpieniu raka, a zwłaszcza nowotworu przewodu pokarmowego np. raka jelita grubego. W jednym z badań wzięło udział 44 mężczyzn ze zmianami w okrężnicy, które w niektórych przypadkach okazały się mieć potencjalnie charakter nowotworowy. Stosując 4 g kurkuminy dziennie przez 30 dni ilość takich podejrzanych zmian zmniejszyła się u nich o około 40%. Na pewno jest zbyt wcześnie by stwierdzić to bez żadnych wątpliwości ale prowadzone są dalsze obiecujące badania w tym kierunku.
Warto wiedzieć, że kurkumina:
- jest na szczycie listy suplementów o silnym działaniu przeciwnowotworowym
- jest odpowiednim wyborem z leczeniu różnych odmian raka
- potwierdzono naukowo, że kurkumina poprawia skuteczność konwencjonalnych metod leczenia nowotworów
- w połączeniu z boswellią może mieć synergiczny efekt w zapobieganiu i leczeniu nowotworów
Kurkuma Liposomalna Curcumin C3 complex® (250 ml)
Choroba Alzheimera
Chroniczny stan zapalny i uszkodzenia oksydacyjne odgrywają olbrzymią rolę w chorobie Alzheimera. Wiadomo już, że kurkumina ma korzystne działanie na jeden i drugi stan organizmu. Kurkumina przenika przez barierę krew-mózg. Wskaźnik zachorowań na Azheimera jest w Indiach dużo niższy niż w krajach, w których w powszechnej diecie nie stosuje się kurkumy.
Jedną kluczową cechą choroby Alzheimera jest tworzenie się splotów białkowych zwanych blaszkami amyloidu. Badania pokazują, że kurkumina może pomóc je usuwać.
Kurkumina poprawia pamięć u osób z Alzheimerem i zwalcza niektóre podstawowe objawy tej choroby
Osobno i razem z piperyną
Mimo tak cennych dla organizmu cech zdrowotnych kurkumina jest słabo wchłaniana do krwiobiegu. Rozwiązaniem może być stosowanie jej razem z pieprzem, który zawiera piperynę (naturalną substancję m.in. zwiększająca wchłanianie kurkuminy nawet o 2000%).
Warto też wiedzieć, że kurkumina jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego dobrze jest przyjmować ją w czasie posiłków zawierających naturalne tłuszcze roślinne.
Źródła: Kurkumina „Odpowiedź natury na raka i inne przewlekłe choroby” dr Ajay Goel, „10 sprawdzonych korzyści wynikających z Kurkumy i Kurkuminy”, „6 zdrowotnych korzyści Kurkumy”