L-karnityna – dla sportowców i nie tylko

Produkty, które spożywamy w codziennej diecie, zawierają w składzie wiele substancji wspomagających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Do takich substancji należą, między innymi witaminy, minerały, węglowodany, a także białka. Białka, które spożywamy dzielą się na dwie grupy. Niepełnowartościowe białka pochodzące z roślin oraz białka pełnowartościowe znajdujące się w produktach pochodzenia zwierzęcego, a także w roślinach strączkowych.

Co to jest L-karnityna

Produkty, które spożywamy w codziennej diecie, zawierają w składzie wiele substancji wspomagających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Do takich substancji należą, między innymi witaminy, minerały, węglowodany, a także białka. Białka, które spożywamy dzielą się na dwie grupy. Niepełnowartościowe białka pochodzące z roślin oraz białka pełnowartościowe znajdujące się w produktach pochodzenia zwierzęcego, a także w roślinach strączkowych. Najcenniejsze dla organizmu są białka pełnowartościowe pochodzenia zwierzęcego. W nich znajdują się niezbędne dla nas składniki, takie jak aminokwasy. Jednym z najcenniejszych aminokwasów jest l-karnityna. Została opisana już na początku XX wieku, jednak dopiero pod jego koniec zyskała popularność.

l-karnityna

Skąd czerpać l-karnitrynę

L-karnityna to naturalny składnik znajdujący się we włóknach mięśniowych. W największej ilości występuje w dziczyźnie, baraninie, wieprzowinie i wołowinie. Ponadto można ja również spotkać w w grzybach, nabiale oraz drożdżach, ale w niewielkich ilościach. L-karnityna dostępna jest również w formie suplementu, zazwyczaj proszku lub tabletek. Organizm ludzki potrafi sam wytwarzać l-karnitynę, jednak w ilości niewystarczającej do prawidłowego funkcjonowania. Około trzy czwarte zapotrzebowania trzeba organizmowi dostarczyć w formie pożywienia lub suplementacji. Sam proces syntezy l-karnityny jest dość skomplikowany i wymaga odpowiedniej ilości lizyny, metioniny, witamin z grupy B, witaminy C, kwasu foliowego oraz żelaza. Niedobór którejkolwiek z wyżej wymienionych substancji utrudni wytwarzanie przez organizm l-karnityny.

Działanie l-karnityny

Jej zasadniczą funkcją jest transport kwasów tłuszczonych do macierzy mitochondrialnej, a tym samym spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej w organizmie i wytwarzanie energii w komórkach mięśniowych. L-karnityna wpływa także korzystanie na stan serca i ciśnienia oraz ogólną wydolność organizmu. Aminokwas ten doskonale oddziałuje także na nasz stan zdrowia, samopoczucie i efektywność wszystkich działań. Szczególnie dotyczy to pracy i aktywności fizycznej. L-karnityna stosowana jest także w celu wspomagania pracy mózgu oraz poprawy pamięci. Używana jest także, albo przede wszystkim jako popularny środek wspierający odchudzanie. Do jednej z wielu cech tego aminokwasu należy także oczyszczenie organizmu z substancji toksycznych. Prócz wymienionych właściwości L-karnityna reguluje i wpływa na poziom hormonów, między innymi tarczycy oraz testosteronu. Ponadto ma również związek z trawieniem większości węglowodanów w organizmie. Jej niedobór może prowadzić do osłabienia, problemów trawiennych, złego samopoczucia, a także znacznego przyrostu wagi.

l-karnityna w proszku

L-karnityna dla sportowców

Bardzo często l-karnityna stosowana jest, jako suplement diety dla sportowców. Zwiększa wydajność organizmu oraz jego odporność na zmęczenie. Jej uzupełnianie jest szczególnie ważne w przypadku sportowców wyczynowych, ale niezbędna jest również podczas rekreacyjnego uprawiania sportu. L-karnityna skraca czas regeneracji po treningu i podnosi wydolność tlenową.

karnityna

L-karnityna o odchudzanie

Dość często można usłyszeć, że l-karnityna to doskonały spalacz tłuszczu. Mówi się, że im więcej jej przyjmujemy, tym więcej tłuszczu spalimy. Niestety nie ma na to naukowych dowodów. Badania przeprowadzone na amerykańskich uczelniach nie przyniosły potwierdzenia tej tezy. Oczywiście mechanizmy jej funkcjonowania zostały poznane, jednak jak się okazuje przyjmowanie l-karnityny w suplementach wpływa na jej poziom we krwi, a nie w mięśniach. Dopiero uderzeniowe dawki sprawiły minimalny wzrost ilości l-karnityny w mięśniach. Nie można więc jej traktować jako cudownej pigułki na odchudzanie. Tak jak z innymi suplementami – bez odpowiedniej dawki ruchu i zdrowego odżywiania nie zadziałają.