Młody jęczmień – energia i odchudzanie

Młody, zielony jęczmień stał się w ostatnich latach popularnym środkiem dla osób dbających o sylwetkę. Ze względu na dużą zawartość błonnika jest on bowiem świetnym środkiem wspierającym odchudzanie.

Środek dla gladiatorów

Dobroczynne właściwości młodego jęczmienia znali już starożytni Rzymianie. Walczący na arenach gladiatorzy  spożywali proszek z wysuszonej zielonej trawy jako środek dodający wigoru, siły i zapału do walki. Współcześnie, popularność zażywania zielonego jęczmienia wzrosła wraz z modą na zdrowe żywienie i szczupłą sylwetkę.

Młody jęczmień

Właściwości młodego jęczmienia

Młody jęczmień to nieocenione źródło witamin i minerałów. Zawiera potężną dawkę witaminy C, witamin z grupy B oraz beta-karotenu, żelazo, wapń, magnez i cynk oraz wspomniany już błonnik pokarmowy. Z tego względu jest doskonałym środkiem przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym i przeciwwirusowym. Pomaga w leczeniu zmian skórnych, chorób sercowo-naczyniowych, a także cukrzycy. Ma działanie łagodzące bóle żołądka, stawów oraz zmniejszające stany zapalne. Wpływa również korzystnie na zaparcia i problemy z wypróżnianiem. Warto też pamiętać, że młody jęczmień przyczynia się do zachowania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu sprzyjając jego odkwaszaniu. Wysoka zawartość chlorofilu w młodym jęczmieniu wspiera układ naczyniowy, sercowy, pokarmowy i oddechowy we właściwym działaniu. Jak każda zielona żywność (zawartość chlorofilu) młody jęczmień jest również zalecany przy cukrzycy ponieważ poprawia wchłanialność cukrów przez ścianki komórkowe.

Młody jęczmień

Aż 45% masy młodego jęczmienia stanowią łatwo przyswajalne białka, co dobrze wpływa na układ pokarmowy.

Ekstrakt z młodego jęczmienia jest tez silnym antyoksydantem. Okazało się, że dzięki obecności odkrytego niedawno 2“-O-glikosyl isovitexinowi (GIV) ma on około 500 razy silniejsze działanie antyoksydacyjne niż witamina E chroniąca skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Młody jęczmień – sposoby pozyskiwania

Wbrew nazwie kojarzącej się ze świeżą zieloną trawką rosnącą na polach wczesną wiosną, młody jęczmień nie jest spożywany na surowo. Występuje zasadniczo w dwóch formach: w postaci proszku uzyskanego bezpośrednio ze zmielenia suszonych roślin a także proszku uzyskanego z odparowanego soku. Ta druga wersja jest zdecydowanie bardziej wartościowa dzięki technologii uzyskiwania. Dzięki temu, że sok jest odparowywany w niskiej temperaturze pod ciśnieniem proszek powstały w ten sposób zachowuje wszystkie właściwości odżywcze rośliny.

Proszek pozyskiwany ze zmielenia wysuszonej trawy jest zdecydowanie mniej wartościowy, ponieważ proces ten jest długotrwały i prowadzi do utleniania części wartościowych składników.

Młody jęczmień

Młody jęczmień – sposoby podawania

Młody jęczmień możemy dostać w postaci proszku do wymieszania z wodą i wypicia lub łatwych do połknięcia kapsułek. Proszek można także wymieszać z sokami owocowymi lub warzywnymi oraz dodać do popularnych zielonych koktajli. Warto pamiętać, że proszek można rozpuszczać tylko w chłodnych cieczach, wyższa temperatura pozbawi bowiem młody jęczmień jego zdrowotnych właściwości.