Wiele osób nie widzi różnicy pomiędzy lekami i suplementami. Jedne, jak i drugie możemy bez większego problemu zakupić w aptece. Dlatego wiele osób twierdzi, że oba te produkty zapobiegają chorobom oraz leczą. Takie rozumowanie jest jednak błędne. Różnic między suplementami i lekami jest naprawdę sporo, a ich rozróżnianie wymaga niemałej wiedzy.
Spis treści
Czym jest lek ?
Lek to substancja, która ma właściwości lecznicze. Powinna być ona podawana w określonych przez lekarza dawkach. Lekom przypisuje się właściwości lecznicze bądź zapobiegawcze. Mogą być one także podawane ludziom bądź zwierzętom w celach diagnostycznych, czyli w celu zdiagnozowania choroby. Innym zastosowaniem leku może być przywrócenie bądź modyfikowanie zaburzonych, fizjologicznych funkcji organizmu.
Rodzaje leków
Leki mogą być różnego pochodzenia. Niektóre wytwarzane są z ludzkiej krwi bądź innych składników z niej pochodzących. W ten sposób są tworzone preparaty z osocza ludzkiego. Insulina jest lekiem, który jest tworzony z trzustki wieprzowej. Wydzieliny zwierzęce czy mikroorganizmy także są wykorzystywane przy produkcji leków. Całe rośliny czy też ich części również stosuje się przy wytwarzaniu leków, przykładem może być wyciąg z kozłka lekarskiego. Ostatnim typem leków są leki chemiczne. Do ich tworzenia wykorzystuje się pierwiastki chemiczne, otrzymane na drodze syntezy chemicznej czy też takie, które występuję naturalnie.
Jak działa lek ?
Leki mogą działać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest tzw. allopatia, polega ona na stosowaniu takich leków, które działają przeciwnie do przejawów choroby. Leczenie homeopatyczne natomiast skupia się na przyjmowaniu malutkich dawek substancji, które mają działanie zbliżone do objawów, jakie daje choroba.
Co to jest OTC?
OTC to skrót pochodzący z języka angielskiego, oznacza on leki, które możemy dostać bez recepty (Over The Counter). Zażywanie takich leków nie wiąże się z konsultacją lekarską. Mówiąc prościej, możemy je przyjmować na własną odpowiedzialność. Ich przeznaczenie jest całkiem szerokie. Stosujemy je przy niedużych schorzeniach, takich jak: grypa, przeziębienie czy bóle głowy.
Co to jest suplement ?
Polacy, w ciągu roku wydają około 11 miliardów złotych na suplementy, to najwięcej w całej Europie. Dzieje się tak ze względu na bardzo dużą ilość reklam takich produktów. Suplementy pomagają wielu osobom, jednak co zrobić, aby bezpiecznie je zażywać ? Które z suplementów są sprawdzone i bezpieczne ?
Uzupełnianie niedoborów witamin i minerałów
Celem zażywania suplementów jest uzupełnienie niedoborów. Jednak same suplementy nigdy nie zastąpią nam zbilansowanej diety. Pomagają one nam ją dopełnić, jednak przed rozpoczęciem zażywania takich środków powinniśmy się skonsultować z lekarzem, a także przeprowadzić odpowiednie badania. Osoby, które w międzyczasie zażywają leki, powinny zachować nadzwyczajną ostrożność. Przed zakupem suplementu powinniśmy sprawdzić jego jakość czy pochodzenie. Suplementy nie są niczym złym, po prostu przed rozpoczęciem zażywania musimy się do tego dobrze przygotować oraz przeprowadzić rozmowę z lekarzem.
Konsultacja z lekarzem
Przed zakupem suplementu powinniśmy przeprowadzić badania laboratoryjne i skontaktować się z lekarzem. Bez konkretnej analizy naszego stanu zdrowia, nie dowiemy się, czego tak naprawdę nam brakuje. Kiedy stosujemy kilka suplementów naraz, możemy bez naszej wiedzy przedawkować substancję, która występuje w kilku z nich. Osoby planujące operacje czy też różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne nie powinny stosować suplementów, gdyż mogą one zaburzyć metabolizm.
Jak przyjmować leki i suplementy ?
Istnieje kilka zasad, których bez względu na wszystko, powinniśmy się trzymać. Pierwszą z nich jest przyjmowanie leków wyłącznie przepisanych przez lekarza, w odpowiednich proporcjach. Nie możemy bez wiedzy lekarza zwiększyć dawki, gdyż może to prowadzić do niepożądanych skutków. Tabletek nie możemy rozgryzać, musimy je połykać w całości. Oczywiście nie wliczając w to sytuacji, gdy lekarz zalecił inaczej. Suplementy powinniśmy przyjmować po kontakcie z lekarzem, jeśli będziemy je zażywać odpowiednio połączone, to zwiększą one przypływ witamin i minerałów.
Odżywianie
Dostarczanie naszemu organizmowi koniecznych substancji to podstawa. W końcu, jeśli nie wlejemy paliwa do baku samochodu, to nigdzie nie pojedziemy, podobnie jest z naszym organizmem. Bez odpowiedniego odżywiania nie będziemy mieli siły funkcjonować. Pierwszą zasadą zdrowego odżywiania są regularne posiłki. Powinniśmy także jeść mniej, ale za to częściej. Dietetycy zalecają 5-6 małych posiłków zamiast 2 bądź 3 dużych. Warto także zróżnicować sobie dietę, aby uniknąć monotonii. Nie możemy też zapomnieć o wodzie. Pijmy ją małymi porcjami tak, aby pod koniec dnia suma wypitej wody wyniosła około 2 litrów.
Ruch
Jest on równie ważny, jak dobre odżywianie. Poprzez uprawianie aktywności fizycznej sprawiamy, że nasze zdrowie fizyczne jest w bardzo dobrym stanie. Maleje także ryzyko występowania różnego rodzaju chorób czy zwiększa się nasza sprawność. Ćwiczenia powinniśmy rozpocząć powoli i stopniowo zwiększać ich częstotliwość. Tym sposobem będziemy czuli się znacznie zdrowsi.
Podsumowanie
Każdy z nas chce być zdrowy. Leki i różnego rodzaju suplementy nam w tym pomagają. Musimy jednak pamiętać o rozwadze i ówczesnym skontaktowaniu się z lekarzem lub dietetykiem. Zapraszamy na naszą stronę internetową sklepzycia.pl, na której znajdziecie państwo różnego rodzaju minerały, witaminy czy sprawdzone oraz bezpieczne suplementy diety, które zostały przebadane przez profesjonalistów w laboratoriach.