Suplementy zdrowia rozwijające pracę mózgu

Suplementy zdrowia rozwijające pracę mózgu

Bardzo często zapominamy o tym, że nasz ośrodkowy układ nerwowy to nie tylko sfera intelektualna oraz psychologiczna, ale również somatyczna. Mówiąc innymi słowy, mózg stanowi jeden z organów naszego ciała. Pod względem biologicznym przynależy on do somatycznej sfery ustroju tak samo, jak na przykład wątroba lub żołądek. Oznacza to nie mniej i nie więcej niż fakt, że prawidłowa czynność mózgu jest w ogromnej mierze uwarunkowana między innymi naszym trybem życia, dietą oraz innymi czynnikami, które w sposób ogólny determinują kondycję i zdrowie organizmu.

Istnieją określone czynniki, które przy długotrwałej ekspozycji mogą wywierać jednoznacznie negatywny wpływ na czynność mózgu, a tym samym pogarszać jego konkretne funkcje, jak np. pamięć czy koncentrację. Z drugiej strony, można wymienić również szereg faktorów, które stanowią istotne wsparcie dla prawidłowej czynności ośrodkowego układu nerwowego. Co więcej, ogromna część tych czynników to po prostu składniki odżywcze, które w odpowiedniej ilości oraz odpowiedniej formie chemicznej możemy znaleźć w wysokiej jakości suplementach diety.

Jak odżywić nasz mózg?

Zgodnie ze stanem współczesnej wiedzy z zakresu neurobiologii istnieje szereg substancji odżywczych, które są praktycznie niezbędne ośrodkowemu układowi nerwowego do tego, aby był w stanie prawidłowo wywiązywać się ze swoich obowiązków. Substancje te to przede wszystkim magnez, cynk, żelazo i witaminy z grupy B. Brzmi banalnie? A jednak. Te dosyć proste substancje w ogromnej mierze warunkują odpowiednią pracę mózgu oraz całego układu nerwowego. Co więcej, chroniczne niedobory na przykład magnezu, cynku lub witamin z grupy B dotyczą naprawdę sporej części spośród nas.

Wbrew pozorom, przyczynę niedoborów ważnych substancji odżywczych nie zawsze stanowi przysłowiowa „nieodpowiednia dieta”. Niektóre składniki są po prostu trudno przyswajalne z pokarmem, co oznacza, że dostarczenie odpowiedniej ich ilości organizmowi wyłącznie z jedzeniem stanowi naprawdę nie lada wyczyn. Co więcej, nawet teoretycznie prawidłowa podaż np. magnezu nie musi odpowiadać prawidłowej podaży praktycznej. Dlaczego? Ten pierwiastek mineralny może być bowiem „wypłukiwany” z organizmu na przykład poprzez spożywanie kawy, napojów energetycznych, stres lub zbyt małą ilość snu.

To samo tyczy się również pozostałych substancji niezbędnych dla prawidłowej pracy ośrodkowego układu nerwowego. Często nie jesteśmy w stanie ocenić, czy dotyczy nas zagrożenie niedoborem po prostu dlatego, że nie możemy dokładnie oszacować dwóch faktorów o zasadniczym znaczeniu, a mianowicie:

  1. Stopnia przyswajalności witamin i minerałów, które trafiają do naszego organizmu razem z pożywieniem
  2. Ewentualnego wytracania ważnych substancji wskutek naszego trybu życia, używek, nawyków żywieniowych

To właśnie dlatego nawet najlepiej zbilansowana dieta bardzo często nie jest w stanie uchronić nas przed niedoborem ważnych substancji, a tym samym przed pogorszeniem czynności ośrodkowego układu nerwowego. W praktyce najbardziej efektywnym rozwiązaniem bardzo często okazuje się więc suplementacja wysokiej jakości preparatami.

Suplementy diety na mózg: co wybrać?

Lista preparatów, przy pomocy których możemy efektywnie wesprzeć pamięć oraz funkcje kognitywne jest dosyć długa. Przede wszystkim warto tutaj wymienić dwie substancje, a mianowicie L-Teaninę oraz Ashwagandę.

L-Teanina

Ta pierwsza wykazuje silny wpływ doraźnie wspierający pracę mózgu; można określić ja jako coś w rodzaju „energetyku dla ośrodkowego układu nerwowego”. Co ciekawe, L-Teanina jest również dość powszechnie stosowana przez sportowców oraz kulturystów. Wynika to ogólnego, dodatniego wpływu tej substancji na zdolności wysiłkowe organizmu. Ponadto, L-Teanina pozwala zachować skupienie nawet przy wysokim poziomie zmęczenia fizycznego.

Ashwaganda

Ashwaganda to z kolei substancje silnie stymulująca cały ustrój, w tym również ośrodkowy układ nerwowy. Na rynku można spotkać naprawdę wysokiej jakości preparaty zawierające świetnie przyswajalne wyciągi z tej cennej hinduskiej rośliny. Świetną opcją może być np. Bicaps Ashwaganda: https://www.sklepzycia.pl/pl/p/Bicaps-Ashwagandha-290-mg-ekstraktu-10-witanolidow-60-kapsulek-ForMeds/1246

W praktyce, dwie wymienione substancje najczęściej łączy się z innymi substancjami, które również wykazują dodatni, stymulujący wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Można tutaj wymienić między Rhodiolę.

Rhodiola

Rhodiola, czyli inaczej Różeniec Górski, to roślina o bogatym składzie kompleksowo wspierającym pracę ośrodkowego układu nerwowego. Co bardzo ważne, istnieją badania naukowe wskazujące, iż Rhodiola może wykazywać wpływ nie tylko w zakresie doraźnej poprawy zdolności kognitywnych, ale również sprzyjać procesom regeneracji mózgu a nawet redukować efekty uszkodzeń pamięci. Wszystko przez to, że substancja ta wykazuje silne działanie neuroprotekcyjne, z jednej strony efektywnie chroniąc mózg przed działaniem szkodliwych dla niego hormonów, natomiast z drugiej strony znacząco przyspieszając procesy regeneracji połączeń nerwowych.

Bacopa Monneri

Kolejna niezwykle pożyteczna dla zdrowia i kondycji naszego mózgu roślina to Bacopa Monneri. Wyciąg z tej rośliny jest silnym i całkowicie naturalnym adaptogenem, chroniącym komórki przed wpływem szkodliwych czynników. Oprócz tego, Bacopa Monneri stanowi bogate źródło przede wszystkim cennych saponin steroidowych. Warto wiedzieć, że inna popularna nazwa tej rośliny to Brahmi. Na rynku wyciągi z tej rośliny można znaleźć pod obiema wymienionymi nazwami.

Co jeszcze jest ważne dla prawidłowej pracy mózgu?

Oczywiście, suplementacja w celu wsparcia czynności ośrodkowego układu nerwowego nie może pomijać magnezu. Na naszą uwagę zasługują przede wszystkim trzy formy chemiczne, w jakich występuje magnez i które cechują się bardzo wysoką biodostępnością. Mowa tutaj o cytrynianie, jabłczanie oraz taurynianie magnezu. Co ważne, jabłczan magnezu wykazuje również działanie wspierające procesy detoksykacji mózgu, a konkretnie oczyszczania komórek mózgu z zalegającego w nich Glinu.

Ważne znaczenie dla zachowania dobrej kondycji ośrodkowego układu nerwowego mają także witaminy z grupy B. Substancje te działają nie tylko na zasadzie doraźnego wsparcia pamięci oraz funkcji poznawczych, ale także umożliwiają prawidłowy przebieg procesów regeneracji uszkodzonych komórek ośrodkowego układu nerwowego. 

Bardzo przydatna może się okazać także L-Karnityna, czyli substancja, którą standardowo uważa się przede wszystkim za suplement wspierający procesy spalania tkanki tłuszczowej. W rzeczywistości jednak Karnityna naturalnie występuje między innymi w mózgu a odpowiednie stężenie tej tego związku chemicznego ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego przebiegu procesów transportu energii do substancji odżwyczych do mitochondriów. Co bardzo ciekawe, L-Karnityna dość często jest stosowana jako substancja wspomagają w leczeniu między innymi choroby Alzheimera. Tutaj link do szczegółowego opracowania poświęconego tej kwestii: https://iloveco.pl/wp-content/uploads/2019/10/rola-l-karnityny-w-przemianach-zywieniu-i-terapii.pdf