Naturalne farby do włosów bez chemii

Naturalne farby do włosów bez chemii, czyli bezpieczna koloryzacja

Farbowanie włosów towarzyszy kobietom od lat. Zmiana koloru pomaga w odświeżeniu fryzury, a także odkrywa nowy wizerunek danej osoby. Obecne na rynku szkodliwe produkty z amoniakiem niszczą jednak strukturę włosa, prowadząc do jego łamliwości, kruchości i pozbawiając go blasku. W odpowiedzi na to zjawisko powstały naturalne farby do włosów, które chronią je przed niepożądanymi skutkami koloryzacji. 

Co kryje się w składzie farb naturalnych?

Obecnie na rynku znajduje się wiele produktów do koloryzacji włosów, które nie posiadają szkodliwych substancji i opierają się na w pełni naturalnych składnikach. Farba może zatem zawierać składniki pochodzenia roślinnego, takie jak ekstrakty ziołowe czy wyciągi roślinne, a jako barwnik stosuje się zazwyczaj hennę, która dodatkowo odżywia włosy i nadaje im blask. Oprócz tego możliwe jest zastosowanie innych naturalnych barwników, np. indygo. Farby do włosów bez amoniaku nie podrażniają skóry i nie wywołują reakcji alergicznych, znajdują się w nich za to składniki pielęgnacyjne, np. oleje roślinne. 

Jak działają naturalne farby do włosów?

Produkty te opierają się na zastosowanie barwników pochodzenia naturalnego. Nie wypłukują one z włosów naturalnych pigmentów, a dodatkowo otaczają je barierą ochronną, by chronić nas przed ich utratą. Często jako barwnik stosuje się hennę, która po wniknięciu we włosy łączy się z keratyną i zmienia kolor. Dzięki temu, proces koloryzacji przypomina nieco pielęgnację – włosy po zakończonym farbowaniu są widocznie odżywione, błyszczą i stają się mocniejsze. Dodatkowo, zawarte w farbach składniki zapobiegają niepożądanym skutkom koloryzacji, takich jak wypadanie włosów lub ich przesuszenie. Niektóre z substancji pielęgnacyjnych umieszczonych w dobrych farbach ziołowych korzystnie wpływają na proces starzenia, zwalniając postępowanie siwizny.

Zalety stosowania naturalnych farb bez chemii:

  • Minimalizacja ryzyka alergii – dzięki zastosowaniu substancji pochodzenia roślinnego, zmniejszamy możliwość na wystąpienie reakcji alergicznej na produkt. Farby do włosów bez PPD i amoniaku wykazują brak działań podrażniających skórę głowy i ich następstw. W składzie na próżno szukać także parabenów, alkoholi, silikonów i innych środków o działaniu alergicznym. 
  • Bezpieczeństwo włosów – naturalne farby do włosów są nieinwazyjne i nie wnikają do struktury włosa, jednocześnie zapewniając mu ochronę od zewnątrz. Dzięki temu unikamy zjawiska przesuszania i niszczenia się włosów. 
  • Prostota użycia – wiele ekologicznych farb do włosów jest możliwe do kupienia dla osób prywatnych, co umożliwia stosowanie produktu również w domu, bez konieczności wizyty u fryzjera. Proces koloryzacji nie odbiega jednak od tej wykonywanej w profesjonalnych salonach, a jego czas wynosi zwykle między 45 a 60 minut, choć zdarzają się farby, które będą wymagały więcej czasu. Po zakończonym farbowaniu wystarczy nałożyć dołączoną do opakowania odżywkę i cieszyć się nową fryzurą.
  • Szeroki wybór – producenci produktów do naturalnego farbowania zadbali o kolorowe farby do włosów. Ich wybór jest prawie tak samo rozległy co w przypadku klasycznych kosmetyków, zawierających chemiczne substancje.
  • Bezpieczeństwo dla środowiska – pozbawione sztucznych składników farby w mniejszym stopniu oddziałują na środowisko naturalne, w którym żyjemy. Korzystają z odnawialnych surowców, dzięki czemu proces ich wytwarzania jest znacząco mniej szkodliwy od produkcji farb chemicznych. To dobry wybór dla wszystkich osób, które troszczą się o planetę.
  • Odpowiednie dla kobiet w ciąży – koloryzacja produktami zawierającymi chemiczne substancje jest odradzana, gdy spodziewamy się potomstwa. Farby do włosów bez amoniaku, dzięki dużej zawartości naturalnych składników, są bezpieczne również dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Zastosowanie nieszkodliwej farby sprawia, że nie musimy wstrzymywać się ze zmianą koloru lub ukryciem odrostu.

Czy naturalne farby są trwałe?

Wielu ludzi posiada obawy, że zastosowanie ziołowych farb nie pozwoli im na uzyskanie intensywnego i długo utrzymującego się koloru. Produkty do koloryzacji oparte na naturalnych składnikach nie wnikają wgłąb włosa, a jedynie otulają go od zewnątrz. Dzięki temu nie działają destrukcyjnie na włókno włosa, tak jak inne kosmetyki na bazie amoniaku. To, jak długo utrzyma się kolor, zależy przede wszystkim od odcienia wyjściowego, struktury włosa oraz jego kondycji. Naturalne farby do włosów (https://www.sklepzycia.pl/naturalne-farby-do-wlosow) sprawdzają się jednak również przy włosach siwych, zakrywając w pełni niechciany kolor kosmyków. Plusem koloryzacji takimi produktami jest możliwość uzyskania dużej ilości odcieni oraz refleksów. Zawarte w farbach ekstrakty roślinne pielęgnują włosy, nadając im miękkość i blask. 

Jak wygląda proces koloryzacji farbą ziołową?

Wybór odpowiedniego koloru

Oferowane na rynku produktu do naturalnej koloryzacji włosów zdobywają coraz większą popularność. W związku z tym, pojawia się wiele nowych wariantów kolorów, by móc dopasować produkt do swoich indywidualnych preferencji. W zależności od oczekiwanego efektu, należy wybrać odpowiednią farbę, pamiętając o kilku szczegółach. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę kolor wyjściowy naszych włosów, to w głównej mierze od niego zależy, jaki będzie efekt końcowy oraz trwałość farby. W ofercie naturalnych produktów znajdziemy zarówno ciemne jak i jasne kolory, a także mniej popularne, np. czerwony czy mahoniowy. 

Przygotowanie do farbowania

Powinno odbyć się to na czystej skórze głowy, najlepiej w dniach przed farbowaniem stosować szampon o prostym, możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Umożliwi to pozbycie się silikonów i szkodliwych substancji ze skóry. Postępując zgodnie z instrukcjami producenta, należy rozrobić farbę w miseczce i przygotować odpowiednie akcesoria, takie jak pędzelek oraz rękawiczki ochronne. 

Nakładanie farby

Dokładnie rozczesane włosy należy podzielić pędzelkiem na sekcje i rozpocząć koloryzację, nakładając farbę na kolejne obszary. Po równomiernym rozprowadzeniu produktu, farba powinna pozostać na włosach na czas wskazany przez producenta. W zależności od koloru zajmie to od 30 do 120 minut.

Utrwalenie koloru

Po odczekaniu odpowiedniego czasu należy dokładnie zmyć farbę z włosów. By kolor był bardziej intensywny i trwały, zaleca się zastosowanie dołączonej do opakowania odżywki, która dodatkowo wzmocni włosy i nada im blasku.