Naturalny antybiotyk – srebro koloidalne

Srebro to jeden z najbardziej popularnych i najtańszych metali szlachetnych. Posiada bardzo ciekawe właściwości. Poza oczywiście wykorzystaniem w produkcji biżuterii i elektronice znajduje zastosowanie także w medycynie niekonwencjonalnej. Dowiedz się więcej o właściwościach srebra.

Okazuje się, że na pytanie, dlaczego większość epidemii w czasach minionych przeżywali głównie ludzie bogaci odpowiedź jest prosta. Używali srebrnych sztućców i zastawy. I to właśnie srebro dzięki swoim właściwościom bakterio, wiruso i grzybobójczym zabezpieczało ich przed chorobami. Dzięki spożywaniu posiłków właśnie z pomocą srebrnej zastawy powstawało w ustach srebro koloidalne, które zabijało większość bakterii i wirusów.

Srebro

Srebro jako środek bakteriobójczy, przeciwwirusowy i grzybobójczy

Dezynfekujące właściwości srebra znane są już od tysięcy lat. W Persji, Grecji czy Babilonie wodę przetrzymywano w srebrnych naczyniach a np. do mleka wrzucano srebrną monetę, co przedłużało znacznie jego świeżość. Srebra używa się do dziś jako środka dezynfekującego. Między innymi NASA w wahadłowcach stosuje filtry do wody z użyciem właśnie tego pierwiastka. Szwajcarska Agencja Ochrony Środowiska zatwierdziła filtry oparte o srebro koloidalne do użytku w domach i urzędach. Srebro nie powoduje skutków ubocznych dlatego sztućce z tego metalu polecane są ludziom często cierpiącym z powodu infekcji.

Badania nad srebrem i ich zaskakujące wyniki

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku amerykańscy naukowcy odkryli, że srebro potrafi zablokować mechanizm rozmnażania się u jednokomórkowców. Ponadto dzięki specyficznemu mechanizmowi działania cząstki srebra nie atakują mikroorganizmów bezpośrednio ale wpływają na ich możliwość syntezy tlenowej. Ten mechanizm powoduje śmierć niechcianych mikroorganizmów już w przeciągu kilku minut. Co ciekawe drobnoustroje nie potrafią uodpornić się na działanie srebra, co czynią z łatwością w przypadku antybiotyków.

Nanosrebro – co to takiego?

Nano srebro, inaczej srebro koloidalne lub kolargol to wyjątkowy produkt, wykorzystywany do wyrobu preparatów na bazie srebra i białka lub żelatyny, używanych między innymi w okulistyce i dermatologii. Leczy się nim początki bakteryjnego zapalenia spojówek – za pomocą specjalnych maści i kropli do oczu. Kolargol przejawia właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Z tego powodu w XIX wieku i początkach XX wieku był wykorzystywany do leczenia licznych schorzeń powstałych za sprawą drobnoustrojów chorobotwórczych. Należy zauważyć, że w owych czasach nie było jeszcze antybiotyków.

Nano srebro to jeszcze do niedawna najrzadziej spotykany rodzaj srebra koloidalnego na rynku (mamy już dostępne jeszcze mniejsze cząsteczki – monojony – o tym na końcu artykułu). Srebro koloidalne w płynie może mieć wiele zastosowań. Może być aplikowany na uszkodzoną skórę, a także na otwarte zainfekowane rany. Miejsca te należy spryskać nano srebrem, natrzeć wacikiem albo zrobić kompres. Brodawki, rany cięte i otarcia wymagają, oprócz kompresu, założenie opatrunku. W takim przypadkach specyfik ten należy nanieść na skórę wyjałowioną gazą lub za pomocą rozpylacza, można także polać go bezpośrednio na skórę. Srebro koloidalne niszczy także ponad 650 rodzajów wirusów, bakterii i grzybów.

Drobnoustroje chorobotwórcze nie stają się odporne na cząsteczki nano srebra, dlatego może być używane zamiast antybiotyków. Można go używać jako środek ściągający (miejscowo). Nano srebro może mieć właściwości regenerujące i przeciwzapalne. Co ciekawe, może być używane także do odkażania wody w domu. Nano-srebro koloidalne używane zewnętrznie korzystnie wpływa na leczenie zapalenia skóry, zmian skórnych, łuszczycy, trądziku, wysypki, opryszczki, oparzeń, ran i zadrapań, ukąszeń owadów, grzybicy skórnej, ospy wietrznej, zapalenia uszu i oczu, zapalenia spojówek i zapalenia dróg płciowych.

Czy srebro koloidalne można pić?

Warto podkreślić, że zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej nano srebro nie nadaje się do spożycia. Nie ma również możliwości zarejestrowania preparatów zawierających srebro jako środków spożywczych czy suplementów diety. W sieci można przeczytać wiele artykułów i wpisów na blogach, które podważają zasadność takich obostrzeń. Wielu piszących ów zakaz opisuje jako zmowę lobby farmaceutycznego, które nie chce dopuścić do sprzedaży naturalnego i skutecznego antybiotyku, który pozbawi koncerny farmaceutyczne gigantycznych zysków.

Monojonowa rewolucja w kosmetykach

Tymczasem po zupełnie nową technologię, używaną od niedawna tylko w zaawansowanej farmacji sięgają niektóre firmy zajmujące się naturalną kosmetologią. Efektem tych prac są pojawiające się już na polskim rynku kosmetyki zawierające m.in. srebro, jednak oparte już nie o technologię nanoczasteczkową a uwaga – monojonową!!!

antybakteryjny płyn ze srebrem monojonowym

Mamy więc srebro monojonowe. Istotą tego zjawiska jest rozdrobnienie pierwiastków do wielkości 0,15-0,5nm, a więc do wielokrotnie mniejszych wielkości niż nanoczasteczki. To z kolei pozwala na przenikanie monojonów przez pory w błonach komórkowych mających średnicę 0,7-1,0 nm lub kanaliki sodowo – potasowe. Monojonowa technologia pozwala tym niezwykle małym cząsteczkom minerałów, znajdujących się w dermokosmetykach, przenikanie do najgłębszych warstw skóry. Zapewnia to jej odżywianie i odnowę już na poziomie komórkowym. To prawdziwa rewolucja w tej dziedzinie!