Nasiona chia to nasiona szałwii hiszpańskiej. Nazwa może być myląca, gdyż szałwia hiszpańska rośnie tradycyjnie w Meksyku i Gwatemali. Słynie ze swoich niezwykłych właściwości zdrowotnych i wartości odżywczych, które doceniły plemiona Azteków mieszkających w środkowym Meksyku. Zaraz po fasoli i kukurydzy, szałwia hiszpańska była trzecią najważniejszą uprawą dla Azteków. W języku Majów „chia” znaczy „siła”, co może świadczyć o przekonaniu Indian z Ameryki Południowej o niezwykłej mocy tych nasion. Szałwia hiszpańska ma nieduże fioletowe lub białe kwiaty i szerokie liście. Owoce mają w sobie wiele owalnych nasion, które są nazywane nasionami chia.
Spis treści
Działanie nasion chia
Nasiona chia są bogactwem nienasyconych kwasów omega-3 (w tym kwasu alfa-linolenowego) oraz minerałów, takich jak: wapń, żelazo, potas, fosfor i cynk. Co ciekawe, zawierają więcej kwasów omega-3 niż hodowlany łosoś atlantycki, który jest ich skarbnicą, a także więcej wapnia niż mleko i więcej żelaza niż szpinak.
Nasiona chia na odchudzanie
Nasiona chia są źródłem błonnika pokarmowego, który jest niezbędny do oczyszczania układu trawiennego. Bardzo duża ilość błonnika wspomaga prawidłową pracę jelit i oczyszcza je ze złogów. Szałwia hiszpańska jest więc dobra dla osób odchudzających się. Co prawda nasiona chia składają się w niemalże 1/3 z węglowodanów, jednak ponad 90% z tych węglowodanów pochodzi z błonnika. Nie są one więc trawione, a przez to sama szałwia hiszpańska dostarcza bardzo mało kalorii. 30 gram nasion to zaledwie około 140 kalorii. Dzięki temu, że błonnik zawarty w nasionach chia może absorbować do 12 razy więcej wody niż sam waży, pęcznieje w żołądku pozwalając na zmniejszenie łaknienia oraz przedłużenie uczucia sytości.
Badania naukowe wykazały co prawda, że samo przyjmowanie nasion chia nie wpływa na bezpośrednio na utratę wagi, ale w połączeniu z odpowiednia dietą i dużą porcją ruchu mogą znacząco wspomóc wysiłki w walce ze zbędnymi kilogramami.
Inne właściwości prozdrowotne nasion chia
Nasiona szałwii hiszpańskiej w swoim składzie mają również wysoką zwartością pełnowartościowego białka oraz antyoksydantów. Chia obniżają ciśnienie krwi, regulują trawienie, zapobiegają rozwojowi nowotworów, wzmacniają kości i koją nerwy. Wspomagają również pracę mózgu, co ułatwia uczenie się, poprawia koncentrację i pamięć. Dlatego stosowanie nasion chia poleca się uczniom, studentom oraz osobom pracującym umysłowo.
Nasiona chia a samopoczucie
Nasiona chia wspomagają także układ nerwowy, pomagają złagodzić objawy depresji i uspakajają. Zapobiegają rozwojowi demencji oraz zwyrodnienia plamki żółtej u osób starszych.
Jak jeść nasiona chia
Nasiona chia same w sobie są raczej bezsmakowe. Nie zmieniają w znaczący sposób smaku potraw. Można je dodawać np. do musli, jogurtów czy deserów. Dzięki swojej zdolności do absorpcji wody mogą stanowić doskonałe wypełnienie posiłku, które obniża w znacznym stopniu jego kaloryczność. W tym celu można przygotować żel z chia. Wystarczy wymieszać nasiona z woda, najlepiej w proporcji 1 miarka nasion na 9 miarek wody. Po kilkukrotnym dokładnym wymieszaniu uzyskamy po około godzinie przypominająca galaretkę masę, która po wymieszaniu z posiłkami zwiększy ich objętość zmniejszając jednocześnie kaloryczność posiłku.
Możliwości działania niepożądanego
Nasiona chia z jednej strony zmieszają ryzyko zachorowania na raka piersi, z drugiej – zwiększają możliwość rozwoju raka prostaty (na szczęście w niewielkim stopniu). Odpowiedzialny jest za to kwas alfa-linolenowy (LA), należący do grupy kwasów omega-3. Nasiona te zawierają aż 16 procent więcej tego kwasu niż siemię lniane, które jest jego skarbnicą.
Nie powinno się przyjmować nasion szałwii hiszpańskiej w większej dawce niż 15 gram na dobę. Nie należy ich również spożywać przy chorobach układu pokarmowego czy zapaleniu jelit.
Warto podkreślić, że preparaty należy stosować dodatkowo, a nie jako substytut zróżnicowanej diety. W przeciwnym razie suplementy z szałwii hiszpańskiej nie będą działały prawidłowo.