Olej palmowy

Nie taki olej palmowy straszny jak go malują!

Temat oleju palmowego poruszany jest najczęściej w kontekście jego złej sławy, którą zdobył nie do końca zasłużenie. Wielu z nas zastanawia się, czy olej palmowy jest zdrowy. Tłuszcz ten sam w sobie, nie jest negatywnym składnikiem wręcz przeciwnie, problemy z jego udziałem w składzie pojawiają się, kiedy mówimy o utwardzonym oleju palmowym, ale po kolei…

Poznajmy się lepiej…

Olej palmowy jest olejem roślinnym produkowanym z plamy oleistej, zwanej inaczej olejowcem gwinejskim, a konkretnie z jego nasion lub miąższu. Roślina ta występuje najczęściej na terenach Demokratycznej Republiko Kongo, w Ekwadorze, Indonezji oraz Malezji. Olej palmowy w swojej naturalnej postaci niepoddany rafinowaniu jest gęsty, jednak o ciekłej konsystencji, nieogrzewany ma kolor żółtobrązowy. Olej palmowy posiada stałą konsystencję dopiero w postaci utwardzonej i poddanej rafinowaniu. Zastosowanie oleju palmowego w nierafinowanej postaci jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia, ponieważ cechuje go duża zawartość cennych składników mineralnych oraz witamin:

  • witaminy E
  • witaminy A
  • witaminy K
  • kwasu palmitynowego
  • kwasu mistynowego
  • kwasu stearynowego
  • karotenoidów
  • koenzymu Q10
  • skwalenu
  • flawonoidów.

Olej palmowy poddawany jest oczyszczaniu oraz utwardzaniu ze względów ekonomicznych, dzięki tym procesom zyskuje dużo dłuższą przydatność do spożycia, co wpływa na obniżenie kosztów wytworzenia żywności. Olej palmowy w utwardzonej wersji jest szkodliwy dla zdrowia może zwiększać ryzyko wystąpienia takich chorób jak: miażdżyca, choroby serca, udarów mózgu, otyłość brzuszna, zwiększa poziom złego cholesterolu, przy równoczesnym obniżaniu tego dobrego, zmniejszać odporność komórek na insulinę, co przyczynia się do wystąpienia cukrzycy typu 2. Dlatego najkorzystniejsze dla naszego zdrowia jest unikanie oleju palmowego pod postacią utwardzoną, a spożywanie go w postaci nieprzetworzonej.

Olej palmowy właściwości

Olej palmowy w czystej nieprzetworzonej postaci, spożywany na surowo ma bardzo korzystne działanie dla zdrowia. Nie jest jednak rzeczą prostą zakup takiego oleju palmowego produkty posiadające go w składzie są trudnodostępne, możemy go jednak znaleźć tu: https://www.sklepzycia.pl/pl/p/BIO-Olej-Palmowy-zimnotloczony-1000-ml-x-3-ZESTAW/226. Surowy olej palmowy, nieprzetworzony olej posiada bardzo dużą ilość:

  • przeciwutleniaczy
  • steroli roślinnych
  • karotenów
  • witaminy E (we wszystkich frakcjach)
  • koenzymu Q10
  • kwasów Omega 3
  • kwasów Omega 6.

Czysta postać oleju palmowego stanowi bardzo dobrą pozycje w naszej diecie, szczególnie jeżeli jesteśmy fanami kuchni wschodu.

Olej palmowy, a olej kokosowy

Często ze względu na pochodzenie obu olejów z palmy, olej kokosowy i palmowy bywają błędnie mylone. Oleje te są różnymi produktami, wiąże je to, że są tłuszczami. Olej kokosowy powstaje, a dokładniej rzecz ujmując jest pozyskiwany z orzecha kokosowego. Posiada on charakterystyczny biały kolor, kremową konsystencje, porównywalną do gęstej śmietany. Kiedy podgrzejmy go do temperatury przewyższającej 25 stopni Celsjusza (np. poprzez wysoką temperaturę pokojową), od razu zmieni on swoją postać na półpłynną. Jego największą zaletą jest bardzo wysoka temperatura dymienia, podobnie zresztą jak olej palmowy- oba oleje bardzo dobrze nadają się do obróbki termicznej. Olej kokosowy cieszy się bardzo dobrą prasą, pomimo że tak naprawdę zawiera znacznie więcej nasyconych kwasów tłuszczowych niż olej palmowy. Związane jest to z postacią kwasów tłuszczowych w nim występujących, te zawarte w oleju kokosowym są średnio nasycone, a nie ma badań udowadniający negatywny wpływ na zdrowie człowieka akurat tych tłuszczów.

Olej palmowy… w kosmetyczce?!

Wykorzystanie oleju z jednej z ważniejszych roślin olejodajnych na świecie ma zastosowanie także w kosmetyce. Posiada on drogocenne właściwości dla naszej skóry i włosów. Pielęgnuje surę suchą przeciwdziała zmarszczkom, łagodzi podrażnienia. Mowa oczywiście o czystej postaci oleju palmowego. Jednym z najcenniejszych, a zarazem rzadko spotykanych składników, jakie znajdziemy w oleju palmowym, są tokotrienole będące związkami witaminy E, które są rewelacyjnymi przeciwutleniaczami, wykazującymi bardzo dobre efekty w terapiach przeciwdziałających zmarszczkom. Wartości, jakie niesie stosowanie oleju palmowego dla naszej skóry, wykorzystywane są także w kosmetykach kolorowych. Olej palmowy dodawany jest do podkładów do makijażu, posiada on właściwości ograniczające wydzielanie sebum. Dodając olej palmowy do odżywek do włosów oraz szamponów wzmocnione jest ich działanie poprawiające kondycje włosa. Podobnie w przypadku spożywania czerwonego oleju palmowego, wykazuje on zbawienne działanie dla naszej skóry i włosów stosowany od wewnątrz jako składnik posiłków.

Jednak nie taki olej straszny jak go malują. W różnego typu artykułach spotykamy wzmianki dotyczące oleju palmowego praktycznie zawsze z negatywnym oddźwiękiem. Przemilczany jest natomiast bardzo istotny aspekt właściwości oleju palmowego niepoddanego obróbce, nierafinowanego, który ma praktycznie same zalety. Dużym błędem jest traktowanie tych w zasadzie dwóch różnych produktów jako jednego. Naturalny olej palmowy taki jak ten: https://www.sklepzycia.pl/olej-palmowy, który tłoczony jest na zimno pochodzący wyłącznie z upraw ekologicznych przynosi naszemu organizmowi samo dobro, przyczynia się także do naszego dobrego wyglądu, zajmując ważną pozycję w naszej kosmetyczce. Dlatego interesujmy się wnikliwie tym co spożywamy bowiem nie zawsze popularne opinie są zgodne z prawdą, przez co możemy przeoczyć bardzo cenny składnik, który wzbogaci naszą dietę.