Probiotyki – pożyteczne szczepy bakterii

Co to jest probiotyk? Często nazywany jest dobrymi bakteriami. Są to mikroorganizmy, które wspomagają florę bakteryjną jelit. Wchłaniają się w jelitach oraz przylegają do jego ścian. Są to przede wszystkim pałeczki kwasu mlekowego i drożdżaki.

Jaki dobroczynny wpływa mają na nasz organizm? Dzięki probiotykom witaminy i składniki odżywcze lepiej się wchłaniają. Działają na odporność naszego organizmu oraz zapobiegają biegunkom. Osoby starsze docenią działanie probiotyków, ponieważ zmniejszają poziom złego cholesterolu.

Formy przyjmowania probiotyków

Krople, saszetki czy kapsułki? Która forma probiotyków jest najskuteczniejsza? Probiotyki można przyjmować na wiele sposobów w zależności od potrzeb. Probiotyki dla dzieci bardzo często możemy znaleźć w formie saszetek do przyrządzenia jako napój z dodatkiem smakowym. Natomiast te w formie tabletek do połykania, są często mniej kłopotliwe i łatwe w użyciu. Aby dany probiotyk był skuteczny, bardziej niż na formę, warto zwrócić uwagę, żeby miał status produktu leczniczego.

Kiedy warto stosować probiotyki?

Choć probiotyki są szeroko dostępne jako suplementy diety, zalecenia do stosowania probiotyków powinien wydać nam lekarz, farmaceuta lub inna osoba z wykształceniem medycznym. W jakich sytuacjach warto zainteresować się probiotykami? Odpowiednio wyselekcjonowane szczepy probiotyczne są bardzo pomocne w przypadku biegunek. Potrafią skrócić czas choroby nawet o jeden dzień. Gdy nasze dzieci albo my przeszliśmy kurację antybiotykową, warto profilaktycznie zażywać probiotyki, żeby odbudować zachwianą równowagę bakteryjną w jelitach. Probiotykoterapia jest też wysoce skuteczna w zespole jelita drażliwego. Zauważa się zmniejszenie wzdęć i bólów.

Naturalne probiotyki

Często stosowanie antybiotyków, spożywanie przetworzonej żywności, stres czy konserwanty prowadzi do zaburzenia równowagi w jelitach. Probiotyki naturalne również mogą pomóc nam w takiej sytuacji i przywrócić zakłóconą równowagę. Gdzie znajdują się naturalne bakterie? Przede wszystkim w napojach fermentowanych takich jak jogurt, kefir czy zsiadłe mleko. Do produkcji niektórych serów również wykorzystywane są te dobroczynne bakterie. Bardzo bogatym źródłem kwasu mlekowego są wszelkiego rodzaju kiszonki, na przykład kiszona kapusta czy ogórki. Jednak naturalne domowe probiotyki nie mają specjalnie wyselekcjonowanych szczepów, więc nie możemy być do końca pewni ich działania. Probiotyki w formach suplementów diety również mogą posiadać naturalne ekstrakty a ich działanie z pewnością przyniesie oczekiwane efekty. Ponadto ich podwójna warstwa lipidowa umożliwia bezpieczne przechodzenie bakterii przez kwaśne środowisko żołądka

Probiotyki dla niemowląt

Choć stosowanie probiotyków jest w pełni bezpieczne, należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli podajemy produkt noworodkom lub niemowlętom. Probiotyki mają dobroczynny wpływ na nasze dzieci, ponieważ zmniejszają podatność na rozwój alergii. Badania pokazują, że aż 90% niemowląt zaczęło lepiej tolerować białka mleka, gdy podawano im probiotyki wraz z dietą eliminacyjną. Probiotyki dla dzieci mają trochę inny skład, ponieważ ich flora bakteryjna się różni od dorosłej. Przykładowo noworodki posiadają głównie bakterie z grupy Bifidobacterium. Powinno się więc dostosować probiotyk do wieku malucha. Probiotyk dla dzieci możesz kupić w Sklepie Życia na stronie: https://www.sklepzycia.pl/pl/p/BactoFlor-probiotyk-dla-dzieci-proszek-60-g/992

Jak wybrać dobry probiotyk?

Aby dany szczep bakterii został uznany za probiotyczny, musi spełniać konkretne wymagania. Zazwyczaj nazwa produktu składa się z nazwy rodzajowej, gatunkowej i szczepu określonego literą i cyfrą. Dobre probiotyki szybko i łatwo kolonizują przewód pokarmowy oraz nie wytwarzają szkodliwych dla człowieka produktów metabolizmu. Dzisiejszy rynek oferuję nam naprawdę szeroki wybór probiotyków, co nie ułatwia nam wyboru. Warto więc wykorzystać rankingi probiotyków, aby znaleźć najlepszy produkt w pełni dostosowany do naszych potrzeb.

Chociaż probiotyki zawierają bakterie, niewidoczne gołym okiem, mają one dobroczynny wpływ na nasz organizm. Dzięki nim nasze jelita działają sprawnie, co ma wpływ na lepsze samopoczucie. Warto wybierać sprawdzone produkty wysokiej jakości, które są odporne na niskie pH żołądka. Upewnijmy się również, że probiotyk zawiera wybrany przez nas szczep bakterii.

Duży wybór probiotyków znajdziesz w Sklepie Życiahttps://www.sklepzycia.pl/probiotyki