Problemy ze stawami

Problemy ze stawami, skąd się biorą i jak na siebie uważać

Oj joj joj …boli!!! Utrudnia chodzenie. Przysparza cierpień przy każdym ruchu. Tak objawia się większość problemów ze stawami. Jednym słowem zamienia codzienność w mękę. Im bardziej zaawansowana choroba, tym gorzej; im mniej leczona, tym jeszcze gorzej. Jeśli więc nie chcesz spędzić w bezruchu swoich dojrzałych lat sprawdź, co robić i jak zapobiegać by utrzymać swoje stawy na „chodzie” przez długie lata.

Co degraduje stawy?

Spójrz na swój tryb życia i zastanów się czy czasami nie inicjujesz degradacji swoich stawów. Nie zawsze potrzebna jest choroba, aby zaczęły cierpieć. Istnieją rzeczy, znane wszystkim, codzienne, które powodują, że stawy bolą, a torebka stawowa staje się mniej odporna i kości ocierają się o siebie podczas ruchu. Jedną z przyczyn problemów jest nadwaga i otyłość. Im większa waga, tym stawy mają więcej do udźwignięcia, przez co są bardziej nadwyrężone. Szczególnie cierpi na tym staw biodrowy, stawy kolanowe oraz więzadła. Wbrew pozorom nie naprawi się tego sportem, gdyż pewne rodzaje aktywności fizycznej także niszczą chrząstkę stawową oraz prowadzą do nadwyrężeń, zwichnięć, urazów. Dotyczy to głównie biegania, gry w tenisa, podnoszenia ciężarów. Grę w tenisa wspominamy głównie z uwagi na to, że wszystkie powtarzalne czynności, napinające stawy i mięśnie wokół nich mogą doprowadzić do bolesnych schorzeń, np. zespołu cieśni nadgarstka.

Choroby zabijające stawy

Gdy pojawia się przeziębienie i grypa, stawy oraz kości bolą, jednak najczęściej dyskomfort mija wraz z chorobą. Gdy dolegliwości ze strony stawów nie przechodzą, a powtarzają się i nasilają, trzeba sprawdzić czy nie mają podłoża chorobowego. Zdarza się, że są jednym z pierwszych objawów poważnych chorób, w tym: dny moczanowej, choroby zwyrodnieniowej stawów, ropnego zapalenia stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów. Gdy cierpisz tylko ze strony kolan możesz podejrzewać chonodromalację. Nie jest to częste schorzenie, jednak w jego efekcie dochodzi do rozmiękczenia chrząstki w stawie kolanowym. To przyczynia się do poważnych zwyrodnień. Jednocześnie warto pamiętać, że nawet jeśli stawy bolą, niekoniecznie ma to związek z chorobami ze strony układu kostnego. Winne mogą być także: borelioza, toczeń rumieniowaty układowy, gorączka reumatyczna, różyczka, ospa.

Bolesne objawy problemów ze stawami

Ból stawów, im większy, tym bardziej może być nie do zniesienia. Wynika to z faktu, że brak amortyzacji w postaci zdrowej torebki stawowej, degradacja chrząstki stawowej są równoznaczne z ocieraniem się o siebie kości. Powoduje to charakterystyczne trzeszczenia i tarcia. To zresztą tylko jeden z objawów. Innym jest sztywnienie stawów, niezależnie od ich umiejscowienia, przede wszystkim tuż po przebudzeniu. Wstajesz i masz wrażenie, że Twoje ciało potrzebuje porządnego naoliwienia, aby zacząć działać. Wraz z rozwojem choroby sztywność stawów może się pogłębić, trwać cały dzień, nie tylko rano i przyczynić do większej łamliwości układu kostnego. W przypadku zapalenia stawów pojawia się także zmiana ich kształtu, obrysu, wydają się spuchnięte, co wiąże się z rosnącym stanem zapalnym, potęgującym obrzęk i tkliwość tkanki.

Domowe sposoby leczenia stawów

Problemy ze stawami nie mogą być ignorowane i trzeba jak najszybciej rozpocząć przeciwdziałanie. Domowe środki to jedna z możliwości. Jeśli pojawił się obrzęk, niezastąpiona będzie kapusta, lekko rozbita, tak by pojawił się sok. Jej działanie jest znane od dekad i pozwala zmniejszyć ból oraz opuchliznę w obrębie łokci, nadgarstków, stawów. Jednocześnie dobrze jest zażywać ciepłych kąpieli oraz, co może Cię zaskoczyć, jadać świeże ananasy. Okazuje się, że ten egzotyczny owoc sprzyja zmniejszaniu dolegliwości bólowych ze strony układu stawowo – kostnego, ponieważ zawiera enzym bromelainę uśmierzającą ból.

Farmakologia i zabiegi na stawy

Gdy ból jest nie do zniesienia środki przeciwbólowe mogą być konieczne. Bierz je jednak z rozwagą, bo tylko maskują ból. Leczenie medyczne dobiera się do rodzaju i stopnia choroby, po wykluczeniu zwichnięć i przeciążeń, na które wystarczą okłady oraz odpoczynek. Bardzo często różne formy aktywności fizycznej są skutecznym lekarstwem. Z wyjątkiem biegania i sportów siłowych. Jednak już jazda na rowerze (przy problemach z kolanami), pływanie (przy problemach z biodrami, kolanami, barkami), ćwiczenia rozciągające, zapobiegają sztywnieniu stawów i pogłębianiu się dyskomfortu oraz degradacji stawów wywołanej jednostajną pozycją, bądź przeciążeniem.