Witamina B1 pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Witamina B1 pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu serca.
Witamina B1 (Tiamina) pełni szczególnie ważną rolę w regeneracji i czynnościach układu nerwowego. Suplementacja witaminy B1 daje korzyść w zapobieganiu pogorszeniu funkcji umysłowych i dysfunkcji nerwowych, ale także wykazuje właściwości naprawcze w przypadku zaburzeń wynikających z nieprawidłowego poziomu acetylocholiny.
Witamina B1 wspomaga gojenie się ran i walkę z bólem.
Witamina B1 współdziała z tyroksyną i insuliną oraz pobudza wydzielanie hormonów gonadotropowych. Tiamina reguluje gospodarkę wapniową, odpowiada za regulacje skurczu mięśni oraz za wytwarzanie energii w komórkach mięśniowych. Alkohol, teina z mocnej herbaty oraz leki zobojętniające sok żołądkowy zmniejszają wchłanianie witaminy B1.
Niedobory tiaminy występują przy złym odżywianiu oraz w wypadku alkoholizmu. W niektórych surowych rybach znajduje się tiaminaza, która rozkłada witaminę B1. Długotrwały niedobór tiaminy może prowadzić do choroby beri-beri, która charakteryzuje się zmianami w układzie nerwowym i sercowo-naczyniowym. Niektóre witaminy takie jak B2, B3, C, E oraz składniki minerale takie jak mangan i magnez wpływają na zwiększenie przyswajalności tiaminy. O witaminie B1 mówi się, że działa odstraszająco na komary i inne owady.
Tiamina ma charakterystyczny zapach, jeżeli zażywa się ją w dużych dawkach zapach ten wydzielany jest przez pory skórne, nie jest on wyczuwalny dla człowieka lecz może odwodzić owady.
Witamina B1 występuje głównie w wieprzowinie, orzechach (szczególnie pistacjowych i arachidowych) a także w pełnoziarnistym pieczywie.