Ajurveda na włosy

Na włosy dobra… Ajurweda!

Ajurwedyjska odpowiedź na siwiejące i wypadające włosy

Coraz więcej kobiet i mężczyzn dba o swój wygląd i kondycję fizyczną korzystając jedynie z metod naturalnych. Trudno byłoby nie dostrzec, że w ostatnich latach szczególną popularność w całej Europie w tym także w Polsce, zyskuje w tym kontekście naturalna medycyna oparta o zioła i rośliny wywodzące się z Indii. Wiele zaleceń z nią związanych, szczególnie często dotyczy stanu włosów oraz skóry. Wszechobecna chemia wpływa bowiem na nie bardzo niekorzystnie. W przypadku włosów często prowadzi do ich wypadania lub przedwczesnego siwienia. Podpowiadamy jak w pełni naturalny sposób można opóźnić te procesy.

Czym jest ajurweda?

Ajurweda to dosłownie nauka o życiu i zdrowiu („ayur” – życie, „veda” – nauka) wywodząca z Indii. Ma niezwykle długą tradycję i jest uznana przez Światową Organizację Zdrowia za najstarszy istniejący system opieki zdrowotnej. Ajurwedę wyróżnia indywidualne podejście do chorego, związane z przekonaniem, że każdy organizm ma indywidualne potrzeby, a każde ciało inaczej reaguje. To oznacza, że kuracja powinna być skierowana do konkretnej osoby, a nie do choroby lub schorzenia. Ma to pomóc odzyskać równowagę ciała i umysłu, bowiem tylko równowaga w każdej sferze życiowej pozwoli na zachowanie zdrowia i pozbycie się schorzeń. Nawet takich jak problemy z włosami. Z uwagi na to, że ajurweda to medycyna naturalna, warto sięgnąć po naturalne składniki, w tym zioła, którym warto bliżej się przyjrzeć.

Ajurweda a włosy

Hinduski słyną ze swoich bujnych, gęstych, o idealnym kolorze włosów. Nie jest to jedynie efekt tzw. dobrych genów, lecz również dbania o nie zgodnie z zasadami naturalnej medycyny. Przede wszystkim, włosy trzeba postrzegać jako integralną część naszego ciała, o którą należy dbać podobnie jak inne części ciała. Odżywianie powinno następować zarówno od wewnątrz, poprzez odpowiednią dietę, jak i z zewnątrz. Ziołowe wywary, maseczki oraz olejki przygotowywane z wybranych roślin pozwalają zminimalizować wypadanie jak i siwienie włosów.

Neem

Neem, a dokładniej drzewo Neem znane jest w Polsce jako miodla indyjska. Mówi się o niej także jako o „cudownym drzewie”, ponieważ każdy jego fragment ma zaskakująco korzystne właściwości. Jest drzewem odpornym na susze choć znacznie gorzej znosi mocne spadki temperatury. Neem ( Azadirachta indica ) rośnie w Iranie oraz Indiach – od zachodnich części Himalajów po pozostałe regiony. Spotkać je można także w Afryce, a wszędzie gdzie występuje jest cenione jako naturalny środek leczniczy oraz kosmetyczny. Medycyna ajurwedyjska chwali je z uwagi na właściwości odkażające, tonizujące, antyseptyczne i antygrzybiczne.

Neem

Właściwości drzewa Neem

Bogactwo właściwości Neem sprawia, że można je wykorzystać w wielu sytuacjach, poprawiając zdrowie albo urodę.

W tym drugim kontekście szczególne znaczenie Neem ma dla włosów. Woda z dodatkiem liści lub olejku z Neem stymuluje wzrost włosów oraz znacząco je wzmacnia. Polecana jest osobom, które czują że ich włosy nadmiernie wypadają lub są zbyt cienkie. Podobnie działają szampony z wyciągiem z Neem, odżywki albo olejki, które są szczególnie lubiane przez włosy i skórę głowy. Olejek uzyskiwany jest z nasion drzewa i może stać się bazą do maseczek wzmacniających włosy.

Brahmi

Innym korzystnym dla włosów – lecz nie tylko – specyfikiem znanym w ajurwedzie od tysiącleci jest zioło o nazwie Brahmi (Bakopa drobnolistna). Jest szeroko rozpowszechnione na świecie od strefy umiarkowanej, aż po tropikalną. To pozwala na lecznicze i kosmetyczne wykorzystanie zioła nie tylko w hinduskiej ajurwedzie, ale na znacznie szerszym obszarze. Naukowo potwierdzono, że Brahmi w różnej formie od olejków, po susz i napary sprzyja zdrowiu, zwłaszcza w kwestiach związanych z układem nerwowym.

Bacopa monnieri czyli brahmi
Bacopa monnieri czyli brahmi

Zalety Brahmi

Brahmi jest zalecana jako korzystny specyfik przede wszystkim dla osób cierpiących na stany lękowe oraz zaburzenia pamięci i koncentracji. Ułatwia uporanie się ze stresem i niweluje skutki jego długotrwałego działania. Ze względu na właściwości uspokajające w medycynie ajurwedyjskiej jest zalecana osobom chorym na padaczkę. Brahmi jest również korzystne dla włosów jako środek zapobiegający ich wypadaniu. Zabezpiecza także skórę głowy przed egzemą oraz intensywnymi nawrotami łuszczycy. Wzmacnia cebulki włosów zapobiegając ich wypadaniu i powstrzymuje siwienie. Stosowanie Brahmi, samego lub z innymi naturalnymi środkami powoduje, że włosy są mocne i błyszczące.

Neem i Brahmi w służbie włosów

„Cudowne drzewo” Neem i zioło Brahmi doskonale nadają się do pielęgnacji włosów, szczególnie włosów problematycznych. Można stosować je osobo lub jeszcze lepiej łącząc, uzyskując jeszcze mocniejszy efekt.

Ayiyrvedyjska odżywka do włosów

Polecane są nie tylko szampony z wyciągiem z Neemu, lecz również olejki z nasion, które można wcierać w skórę głowy. Jest to istotne, gdyż wzmaga ukrwienie skóry oraz odżywia cebulki włosów. Już samo to wzmacnia włosy i ogranicza nie tylko ich wypadanie, ale i łamliwość. Z kolei napary z Brahmi oraz płukanki z zioła zmniejszają ryzyko szybkiego siwienia włosów i bardzo je wzmacniają. Wystarczy stosować płukankę 2-3 razy w tygodniu, po umyciu.

Hinduski, które szczycą się pięknymi włosami uzyskują je także dzięki maseczce z Neem i Brahmi. Mikstura z obu leczniczych roślin przynosi włosom liczne korzyści. Najlepiej olejek Neem podgrzewać z ziołami Brahmi, powinien być ciepły, ale nie gorący. Po 20 minutach specyfik należy przecedzić i jeśli jest za ciepły pozostawić do ostudzenia. Taką maseczkę nanieść na całą długość włosów oraz skórę, pozostawiając na 30 minut. Regularne stosowanie maseczki wyraźnie wzmocni włosy i pozwoli zachować ich kolor.