Miodła indyjska jest też potocznie nazywana drzewem neem i oznacza roślinę o ciekawych właściwościach, które zaraz po ich poznaniu postanowiono wykorzystać w medycynie naturalnej, a w szczególności w medycynie ajurwedyjskiej czyli hinduskiej.
Spis treści
Naturalne występowanie Miodły indyjskiej
Drzewo to w swoich naturalnych warunkach występuje na subkontynencie indyjskim, ale też można je spotkać w Australii oraz na niektórych obszarach Afryki. Co ciekawe, warto wskazać, w jakich warunkach naturalnych żyje ta roślina- są to obszary półpustynne i pustynne, gdzie mamy do czynienia z bardzo wysoką temperaturą, przedłużającą się porą suchą oraz występowaniem innych, bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych. Drzewo to jest w stanie doskonale poradzić sobie w takim środowisku, co już wiele lat temu zwróciło uwagę mieszkańców takich terenów. Niesamowite jest też to, jak mocno przyrasta drzewo neem- spokojnie można znaleźć okazy dorastające do 20 metrów, a zdarzają się i takie, które liczą sobie niemal 40 metrów! Drzewo to obficie produkuje owoce, a jego żywotność może sięgać nawet 200 lat.
Neem – właściwościniezwykłego drzewa
Aktywne związki występujące w miodle indyjskiej to między innymi różnego rodzaju związki siarki, azadirachtiny, a także terpenoidy. W lecznictwie zastosowanie znajdują wszystkie części tej rośliny, a więc liście, kora, nasiona, a także kwiaty. Neem posiada właściwości antywirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz odkażające. Zawarte w tej roślinie substancje obniżają poziom cukru we krwi. Posiada intensywny, gorzki smak. W przypadku olejku kolor preparatu zazwyczaj posiada barwę od ciemno-żółtej po brunatno-zieloną, a także ma intensywny zapach, do którego z czasem można się przyzwyczaić.
Zastosowanie preparatów zawierających miodłę indyjską
Jest bardzo szerokie, a sprawdzając, do czego miodła indyjska była wykorzystywana w tradycyjnej, hinduskiej medycynie, można mieć wrażenie, że była uznawana za remedium dosłownie na wszystko. Na pewno warto zwrócić uwagę na poniższe zastosowania:
- Neem znajduje zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Preparaty zawierające neem stosuje się przy egzemie, czyrakach, wrzodach, trądziku czy przy zmianach o podłożu grzybiczym, które pojawiają się na skórze. Można też stosować neem przy atopowym zapaleniu skóry. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i odkażające, neem wykorzystywano do radzenia sobie z pleśniawkami w jamie ustnej, a także stosowano go na kurzajki. Neem ma też działanie przeciwświądowe, może być więc wykorzystywany jako terapia wspomagająca przy różnego rodzaju wypryskach i wysypkach, a nawet jako remedium na ukąszenia komarów.
- Olej neem jest powszechnie wykorzystywany w kosmetologii- doskonale regeneruje skórę i poprawia jej wygląd.
- Neem może wspomagać walkę z artretyzmem, głównie ze względu na fakt, że wpływa łagodząco na pojawiające się w organizmie stany zapalne. Związki fenolowe pomagają także zapobiegać tworzeniu się opuchlizn oraz obrzęków.
- Neem przyczynia się do znacznego obniżania poziomu złego cholesterolu we krwi.
- Miodła indyjska obniża poziom insuliny we krwi, może więc stanowić wsparcie dla osób chorujących na cukrzycę.
- Neem wspomaga organizm w znacznie efektywniejszym radzeniu sobie z toksynami. Działa oczyszczająco.
- Przyspiesza i poprawia metabolizm, pozytywnie oddziałuje na układ trawienny usprawniając pracę poszczególnych narządów.
Neem – suplementacja naturalnymi preparatami
W sklepach można znaleźć różne produkty zawierające neem- proszek, neem na włosy w formie kosmetyku, czy też zmielone liście, a także typowe suplementy diety w kapsułkach. Niezależnie od tego, do jakich celów chcemy taki preparat wykorzystać, wszystkie jego rodzaje możemy zamówić w Sklepie Życia – https://www.sklepzycia.pl/neem-miodla-indyjska (sklepie internetowym z naturalnymi suplementami diety).
Mielone liście neem
Całkowicie naturalnym produktem są mielone liście neem, które miesza się z ciepłą wodą i wypija nawet do trzech razy dziennie.
Neem powder – neem w proszku
Popularną i często wybieraną opcją jest produkt o nazwie neem powder, czyli neem w proszku, który można dodawać do rozmaitych produktów pielęgnacyjnych- do szamponów do włosów, odżywek, jako tonik do twarzy, dodatek do maseczek oraz glinek. Oczywiście, oprócz proszku jako kosmetyk do twarzy o właściwościach regeneracyjnych sprawdzi się też wyżej wspomniany olejek neem. Jak stosować ten produkt? Najlepiej delikatnie wmasowywać go w skórę z określoną regularnością tak, aby stała się ona miękka w dotyku i rozświetlona.
Neem w tabletkach i kapsułkach
W końcu, neem można też stosować jako suplement diety w postaci łatwych do połknięcia kapsułek w celu wzmocnienia organizmu. Należy jednak pamiętać o tym, że neem ma silne działanie, zazwyczaj więc nie zaleca się stosować tych preparatów zbyt długo, konieczne jest też przestrzeganie przyjmowania odpowiednich dawek takich suplementów i nie przekraczania wskazanych dawek maksymalnych.
Podsumowanie informacji o neem
Zastosowanie produktów zawierających w sobie neem jest ogromne, od kosmetyków po suplementy diety. Niesamowite właściwości lecznicze substancji pozyskiwanej z różnych części tego drzewa od lat były cenione w Indiach, a obecnie z produktów zawierających w sobie tę roślinę korzystają ludzie na całym świecie. Z powodzeniem można zastosować terapię z wykorzystaniem neem jako solidne wsparcie dla organizmu w przypadku wielu nieprzyjemnych chorób. O jego skuteczności najlepiej jest się przekonać na własnej skórze.