Wąkrota azjatycka lub Wąkrotka azjatycka znana szerzej jako Gotu Kola to niepozorna roślina, która okazuje się być sprawdzonym adaptogenem, czyli potrafiącą niejako dostosować swoje właściwości do zapotrzebowania organizmu. Po za tym należy też do roślin zaliczanych do grupy androgennych, dlatego iż pozytywnie działa na równowagę hormonalną u kobiet. Zioła androgenne to jedne z najbardziej wartościowych składników roślinnych, jakich można używać. Znane od tysięcy lat w ajurwedzie obecnie wchodzą do codziennego stosowania na całym świecie. Coś co zachęci do lektury tego tekstu to m. in. informacje, że Gotu Kola może obniżyć poziom kortyzolu ( hormonu stresu), jednocześnie zwiększając poziom serotoniny i dopaminy, a przy tym pozytywnie wpłynąć na pamięć długotrwałą.
Spis treści
Czym jest gotu kola?
Pod tą fascynującą nazwą kryje się wąkrota azjatycka. Wygląda niepozornie, jest niewielka, ma nieduże kształtne, intensywnie zielone liście. Rośnie głównie przy zbiornikach wodnych. Przypomina kielich, o czym świadczy nazwa, „gotu” oznacza kielichowy kształt, natomiast „kola” liść. Liście – wykorzystywana jest część nadziemna rośliny – sproszkowane lub w postaci tabletek sprzedaje się w sklepach ze zdrową żywnością, w sklepach zielarskich do codziennego stosowania. Gotu kola sprzyja poprawie zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jest to charakterystyczne właśnie dla adaptogenów. Są one znane ze swojego wpływu na układ nerwowy i ogólny stan zdrowia. Zazwyczaj, aby zauważyć wyraźną różnicę muszą być stosowane przez minimum 10 tygodni.
Gotu kola a depresja
Warto przyjmować Gotu kolę, by nie dać się wahaniom nastrojów, ani nie dopuścić do rozwoju depresji. Indyjskie zioło zawiera substancje, które ułatwiają zapobieganie depresji, jak również jej leczenie. Można przyjmować ją w tabletkach albo jako napar. Wspomaga leczenie farmakologiczne. Jednocześnie gotu kola sprzyja opanowywaniu niepokojów nerwowych oraz napadów lęku. Wąkrota azjatycka potrafi przynieść spokój, co wpływa również na poprawę jakości snu i łagodzi ewentualną bezsenność, często wywołaną nadmiarem stresu. Korzystnym elementem przyjmowania adaptogenu jest zmniejszanie zmęczenia psychicznego, będącego częstym problemem XXI wieku.
Sposób na pamięć i koncentrację
Z biegiem lat pamięć oraz koncentracja mogą ulegać pogorszeniu. Nie jest to przyjemne, lecz jeżeli wcześnie zacznie się dbać o stan umysłu, nie dojdzie do uszczerbków. Gotu kola jest tym adaptogenem, który jest polecany na poprawę działania mózgu. Zwiększa możliwości pamięci, ułatwiając zapamiętywanie, przywoływanie informacji, co przydaje się zarówno osobom starszym, jak i studentom w czasie sesji. Dodatkowo zioło wpływa na zwiększenie koncentracji, poprzez stymulowanie nerwów oplatających mózg. Dzięki temu znacznie szybciej można wykonać niektóre zadania, jednocześnie pokonując irytujące rozkojarzenie.
Wsparcie układu pokarmowego
Żołądek, wątroba, jelita, cały układ pokarmowy jest często tym, który cierpi w wyniku chorób i zaniedbania. Wpływ ma na to często zła dieta. Niezależenie od przyczyn dyskomfortu warto zainteresować się przyjmowaniem gotu koli. Dlaczego? Ponieważ łagodzi ona wieloraki dyskomfort ze strony układu pokarmowego. Zmniejsza bóle brzucha i jelit, hamuje biegunki w pełni naturalny sposób oraz zmniejsza objawy niestrawności. Jest skuteczna także w leczeniu czerwonki, która obecnie nie jest częsta chorobą. Jednocześnie zioło działa profilaktycznie, poprawiając codzienne funkcjonowanie układu pokarmowego.
Na zakażenia i grzybicę
Z wąkroty można uzyskać praktyczny olejek eteryczny. Ma on spore znaczenie w odkażaniu, zapobieganiu lub leczeniu różnego rodzaju grzybicy. Dotyczy to zarówno grzybicy zewnętrznej, np. paznokcie, skóra, jak i trudniejszej do leczenia wewnętrznej. Badania nad olejkiem z gotu koli pokazały, że działa on na dużą grupę bakterii atakujących organizm, zapobiegając rozwojowi stanów chorobowych.
Gotu kola na zewnątrz ciała
W przeciwieństwie do wielu innych ziół, gotu kola ma tak samo liczne zalety stosowania zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Dotyczy to przede wszystkim jej wpływu na stan i wygląd skóry. Sproszkowana, w formie okładów, naparów do przykładania na zmiany skórne bywała stosowana w ajurwedzie do leczenia zmian spowodowanych trądem, lecz nie tylko. Podobnie skutecznie łagodzi objawy chorób skórnych niezakaźnych, tj. łuszczycy, bielactwa, egzemy. Wynika to z dobrze działających substancji czynnych, które sprawiają, że choroby są mniej dokuczliwe.
Gotu kola może być stosowana także, np. miejscowo, na opryszczkę lub pryszcze. Dzięki temu nie pozostaną po nich blizny, a skóra szybko odzyska zaburzoną równowagę. Ze względu na stymulowanie procesu wytwarzania kolagenu przyczynia się do hamowania procesów starzenia się skóry. Zioło jest obecnie jednym ze składników kosmetyków przeciwzmarszczkowych, ze szczególnym uwzględnieniem skóry naczyniowej, na której pojawiają się tzw. pajączki. Napar z gotu koli stosowany pod oczy zmniejsza cienie oraz obrzęki, ułatwiając zachowanie zdrowego, młodego wyglądu.