Piperyna to alkaloid zawarty w zewnętrznej warstwie owoców czarnego pieprzu. Nadaje on im ostry ale i lekko gorzki smak. Już przed wiekami był on stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej. Zarówno w Indiach, jak i Chinach ekstrakt z ziaren czarnego pieprzu wykorzystywano w leczeniu dolegliwości trawiennych.
Spis treści
Pochodzenie piperyny
Piperyna to alkaloid zawarty w zewnętrznej warstwie owoców czarnego pieprzu. Nadaje on im ostry ale i lekko gorzki smak. Już przed wiekami był on stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej. Zarówno w Indiach, jak i Chinach ekstrakt z ziaren czarnego pieprzu wykorzystywano w leczeniu dolegliwości trawiennych.
Właściwości piperyny
Według najnowszych badań, piperyna wzmaga lipolizę – procesy rozkładu tkanki tłuszczowej a także termogenezę, czyli wytwarzanie ciepła w naszym organizmie. Może zablokować tworzenie się komórek tłuszczowych oraz obniżyć poziom tłuszczu we krwi. Wspomaga też szybsze oczyszczanie organizmu poprzez ułatwienie wydalania produktów przemiany materii. Poprawia pracę układu pokarmowego w czasie trawienia i zwiększa jego ukrwienie. Ułatwia to przenikanie składników pokarmowych z jelit do limfy i krwi. Poprawia krążenie krwi i przyśpiesza redukcję kwasu mlekowego z mięśni. Ma również działanie przeciwzapalne i przeciwartretyczne. Pomaga również walczyć z cellulitem.
Ta niezwykła substancja przyspiesza metabolizm, hamuje apetyt, a także wspomaga spalanie i redukcję tłuszczu. Ma to rewolucyjne znaczenie w walce z otyłością i chorobami z nią związanymi, m.in. cukrzycą typu II, nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, hiperlipidemią, niewydolnością serca. Dzięki piperynie można również zapobiegać artretyzmowi i nowotworom. Piperyna może tez wspomóc walkę z depresją i pobudzić układ nerwowy dzięki czemu wspiera profilaktykę chorób układu nerwowego takich jak np. choroba Alzheimera. Według naukowców z Uniwersytetu w Michigan piperyna w połączeniu z kurkuminą może także wspomóc proces leczenia raka piersi a także zapobiegać temu często spotykanemu nowotworowi. Warto wspomnieć, że zdaniem naukowców działanie piperyny jest tak obiecujące, że przewidują oni jej zastosowanie w leczeniu szpitalnym.
Jak jeść piperynę
Pieprz jemy codziennie, jednak jest to za mała dawka, by zadziałała na nasz organizm. Jej zawartość w pieprzy to około 6%. Aby zapobiec wspomnianym dolegliwościom i chorobom, trzeba by było zjeść około 120 ziarenek pieprzu na dobę, co oczywiście jest niemożliwe. Spożywanie pieprzu w takich ilościach może doprowadzić do podrażnienia układu pokarmowego i błon śluzowych żołądka. Dlatego warto stosować suplementy diety z piperyny, które zaspokoją zapotrzebowanie organizmu człowieka na tę substancję.
Powinno się przyjmować do 10mg piperyny na dobę. Najlepiej w dwóch porcjach. Jedną możemy spożyć przed śniadaniem natomiast kolejną przed planowanym wysiłkiem fizycznym.
Pomaga również walczyć z cellulitem.W sklepach dostępnych jest wiele preparatów z piperyną. Jednak najskuteczniejszy jest preparat Aliness Piperyna 95 procent (to najwyższa dostępna dawka na rynku). Można również zastosować piperynę z kurkumą, ponieważ substancje te wzmagają wzajemnie swoje działanie.
Piperyna – zalecenia i przeciwwskazania
Ekstrakt z czarnego pieprzu – piperyna – należy do stosunkowo bezpiecznych suplementów diety. Nie powinno się jednak przekraczać zalecanej dawki. Należy podkreślić, że preparaty należy stosować dodatkowo, a nie jako substytut zróżnicowanej diety. Piperyna zadziała skutecznie tylko w połączeniu ze zdrowym stylem życia i aktywnością fizyczną.
Świetny artykuł. Sama na własnej skórze poznałam właściwości piperyny i zastanawiam się, dlaczego wciąż tak mało się o niej mówi. Jak zostało tutaj wspomniane, piperyna nie tylko wspomaga odchudzanie. Ten ekstrakt z czarnego pieprzu wspomaga także wątrobę. W jaki sposób? Wspiera krążenie krwi a tym samym oczyszcza wątrobę z toksyn. Ja natomiast stosowałam suplement z piperyną na odporność i sprawdził się u mnie naprawdę świetnie. Zdecydowanie rzadziej chorowałam w ubiegłym roku stosuj ac suplement pełne 12 miesięcy. Codzienna dawka piperyny faktycznie nie powinna być przekraczana ale z drugiej strony – to sama natura.