Aminokwasy – przegląd, część 2

W pierwszej części przeglądu aminokwasów skupiliśmy się na l-glutaminie, l-lizynie, l-prolinie, l-cysteinie i l-tyrozynie. Tym razem dowiesz się więcej o l-karnozynia, l-argininie, l-ornitynie, l-metioninie i taurynie.

l-karnozyna

L-karnozyna to dipeptyd składający się z cząsteczek beta-alaniny oraz histydyny. W ludzkim organizmie związek ten występuje w mięśniach prążkowanych, a ponadto w ośrodkowym układzie nerwowym. Do najlepszych naturalnych źródeł l-karnozyny należą mięso, drób oraz ryby. Ponieważ wraz z wiekiem następuje zredukowanie wytwarzania tego dipeptydu przez ludzki organizm, warto rozważyć jego suplementację przy pomocy wysokiej jakości suplementu diety.

Działanie l-karnozyny

Przede wszystkim l-karnozyna niezwykle skutecznie chroni przed starzeniem się komórek, na skutek destrukcyjnego oddziaływania wolnych rodników. Jej udowodnione antyoksydacyjne właściwości chronią ponadto przed różnego typu uszkodzeniami strukturę ludzkiego DNA. Oprócz tego l-karnozyna jest nieoceniona w profilaktyce szerokiego spektrum chorób układu naczyniowo-sercowego. Systematyczna suplementacja skutecznie chroni przed zawałem mięśnia sercowego oraz udarem niedokrwiennym mózgu.

l-karnozyna - wzór chemiczny

Ponadto dipeptyd ten pomaga zredukować nadciśnienie tętnicze oraz zapobiega odkładaniu się blaszki miażdżycowej w świetle tętnic. Regularne przyjmowanie l-karnozyny jest również rekomendowane dla diabetyków, gdyż posiada ona unikatowe zdolności zapobiegania wielu towarzyszącym cukrzycy schorzeniom. Dipeptyd ten chroni nerki przed szkodliwym wpływem nadmiernego poziomu glukozy we krwi, ponadto zapobiega powstawaniu tzw. ślepoty cukrzyków oraz zaćmy, a oprócz tego zachowuje w dobrym zdrowiu funkcje czuciowe komórek nerwowych.

L-karnozyna - produkty

L-karnozyna wywiera również pozytywny wpływ na układ nerwowy i jego prawidłowe funkcjonowanie. Systematyczna suplementacja może pomóc zahamować rozwój takich schorzeń jak choroba Parkinsona i Alzheimera. Osoby aktywnie uprawiające sport z pewnością docenią pozytywne oddziaływanie l-karonozyny na kondycję mięśni. Dipeptyd ten usuwa nagromadzony w mięśniach kwas mlekowy, który przyczynia się do powstawania zakwasów. Oprócz tego pomaga on mięśniom zregenerować się po intensywnym wysiłku fizycznym. Udowodniono ponadto, że l-karnozyna wspomaga gojenie się ran oraz regenerację uszkodzonej skóry.

l-arginina

L – arginina w sposób naturalny występuje w organizmie człowieka. To aminokwas, który może być wytworzony przez organizm z innych związków, dlatego mogłoby się wydawać, że nie potrzebuje dostarczania go z pożywieniem. To nieprawda. Zdolność syntezy argininy w organizmie człowieka zaczyna maleć wraz z wiekiem. Niedobór argininy prowadzi do zachowania równowagi wewnętrznej organizmu, dlatego bardzo ważna jest właściwa suplementacja diety. Głównym źródłem argininy są mięso, produkty nabiałowe i mleczne oraz niektóre artykuły spożywcze pochodzenia roślinnego.

l-arginina - wzór chemiczny

Strukturę chemiczną argininy poznano w pierwszej połowie XX wieku. Uczeni Krebs i Henselit zbadali i w efekcie odkryli fundamentalne znaczenie argininy w tzw. cyklu mocznikowym, który jest niezwykle ważny dla usuwania toksycznego amoniaku z organizmu ludzkiego. To nie wszystko.

Jak działa L-Arginina

Arginina to niezbędny substrat w syntezie „cząsteczki życia” czyli tlenku azotu. Tlenek azotu powoduje zwiększenie światła naczyń krwionośnych poprzez rozluźnienie ich mięśni gładkich oraz zmniejszenie lepkości ścian naczyń. L- arginina jest stosowana również do wspomagania aktywności fizycznej uprawianej zarówno w sposób zawodowy jak i amatorsko – rekreacyjny. Jest odpowiedzialna za produkcję innych ważnych związków, na przykład agmatyny, która podnosi poziom cyklicznych nukleotydów.

L-Arginina - produkty

Arginina jest też substratem w procesie wytwarzania poliamin, które są koniecznym elementem podczas syntezy cząsteczek białkowych w tkance mięśniowej. Właściwa suplementacja daje wiele efektów, między innymi przyśpieszenie gojenia ran, opóźnienie procesu starzenia, detoksykacja organizmu, stymulowanie czynności nerek oraz współpraca w syntezie hormonu wzrostu i insuliny. Arginina jest niezwykle ważna w regulacji naszej fizjologii. Jest również niezbędna do przyrostu masy mięśniowej, która jest celem wszystkich osób prowadzących aktywny tryb życia. Jak przy każdej suplementacji warto pamiętać o tym, że najlepsze efekty daje systematyczne i kontrolowane dawkowanie.

l-ornityna

Endogenny aminokwas, jakim jest l-ornityna, to związek syntetyzowany wewnątrz ludzkiego organizmu. Bierze ona czynny udział w procesach metabolicznych i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wraz z innymi związkami, między innymi z argininą i l-cytruliną uczestniczy w cyklu mocznikowym.

Działanie l-ornityny

Jej głównym zadaniem jest przekształcenie nadmiernej ilości toksycznego amoniaku powstającego w wyniku przemian metabolicznych. Nawet niewielkie jego ilości są szkodliwe dla organizmu, dlatego tak ważne jest ich przekształcenie do nietoksycznej postaci, czyli mocznika oraz wydalenie go. Ten skomplikowany proces zachodzi w komórkach wątroby, jest wieloetapowy i powtarzalny. W jego efekcie dochodzi do odzyskania aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu i wydalenia substancji, które są dla niego szkodliwe.

L-Ornityna - wzór chemiczny

Niedobory l-ornityny są wybitnie niekorzystne, dlatego należy je uzupełniać odpowiednimi preparatami, bogatymi w ten rodzaj aminokwasu. L-ornityna znajdująca się w asortymencie naszego sklepu to suplement diety wspomagający procesy metaboliczne zachodzące w ludzkim organizmie. Zadaniem preparatu jest regulacja przemian metabolicznych zachodzących w wątrobie, jak również regenerowanie i odbudowa uszkodzonych tkanek. Uważa się również, że ten rodzaj białka może znacząco wpływać na budowę masy mięśniowej. Usuwając bowiem z organizmu toksyczny amoniak, wyraźnie poprawia siłę i wydajność organizmu. Preparat ten może być także z powodzeniem stosowany przez osoby żyjące w nadmiernym stresie, mające problemy z zasypianiem.

l-ornityna

Badania naukowe przeprowadzane na l-ornitynie dowodzą, że jej przyjmowanie znacznie obniża poziom stresu, ułatwia zasypianie i zapewnia głęboki sen. Preparat oferowany w naszym sklepie występuje w postaci wegetariańskich kapsułek, wolnych od substancji pochodzenia zwierzęcego, jak również glutenu i cukru, co zapewne docenią osoby stosujące diety wykluczające spożywanie produktów bogatych w te składniki. L-ornityna przez nas oferowana to preparat najwyższej jakości. Regularne jej przyjmowanie przynosi szereg korzyści zdrowotnych, dlatego warto sięgnąć po ten wyjątkowy specyfik.

l-metionina

L-metionina jest związkiem organicznym z grupy aminokwasów, odpowiedzialnym za regenerowanie się tkanek łącznych. Odpowiedzialna jest za zwiększony wzrost wytworów skóry, a więc włosów oraz paznokci. Niezwykle pomocna okazuje się być także w zapobieganiu i walce z kamicą żółciową oraz moczową. Hamuje rozwój takich chorób, jak cukrzyca, miażdżyca, choroba Parkinsona. Cysteina oraz l-metionina zaliczane są do grupy jedynych aminokwasów, które w składzie mają siarkę.

l-metionina - wzór chemiczny

Gdzie występuje l-metionina

Jej występowanie to przede wszystkim produkty białkowe, jajka, mleko. Niezbędna w codziennym funkcjonowaniu ciała ludzkiego i przemian fizjologicznych zachodzących w organizmie. Działa przy syntezie kwasów z rodziny nukleinowych, niweluje zespoły czynników elektrofilowych, dzięki czemu komórki nie są w nadmiarze atakowane przez toksyny. L-metioninę przy licznych kuracjach podaje się wraz z lekami przeciwbólowymi mogącymi prowadzić do nadmiernego uszkodzenia wątroby. Poprzez zakwaszenie moczu nie wytrącają się składniki ważne dla organizmu, nie dochodzi do zakażenia. L-metionina chroni powierzchnię wątroby oraz nerki. Działa dodatnio na połączenia kreatynowe w mięśniach, dzięki czemu poprawia się w znacznym stopniu wytrzymałość fizyczna.

l-metionina - produkty

Dzięki niej zahamowana zostaje nadmierna produkcja łoju na skórze, przez co poprawia się stan cery i nie pojawia się trądzik. Skóra, kości oraz chrząstki wzmacniają swoją strukturę. Posiada silne funkcje przeciwmiażdżycowe dzięki regulacji poziomu lipidów we krwi. Niszczy nadtlenki oraz metale ciężkie. Funkcje l-metioniny są przebogate – odtruwa, działa przeciwzapalnie, zwalcza alergie, zwiększa produkcję żółci, powstrzymuje powstawanie kamieni nerkowych. Jest pierwszym środkiem pomocy przy problemach marskości wątroby, zatruć lekami, osłabień z racji starszego wieku, zatruć alkoholowych. Silnie pobudza do działania nie tylko fizycznego, ale także intelektualnego. Lekarze polecają w czasie depresji oraz przy leczeniu choroby Parkinsona łączyć l-metioninę z kompleksowymi zestawami witamin.

Tauryna

Tauryna to związek chemiczny pochodzenia naturalnego z rodziny substancji zwanych aminokwasami. Wytwarza ją w niewielkim stopniu każdy ludzki organizm. Miejscem występowania może być wątroba, mózg, jelita oraz mięśnie szkieletowe. W naturalnej postaci taurynę znaleźć można w mięsie rybnym, bogate w nią są także ostrygi i nasiona strączkowych roślin.

Tauryna - wzór chemiczny

Przyswajanie tauryny jest niezwykle ważnym aspektem dla wszystkich narzekających na zbyt wysokie ciśnienie, walczących z bezsennością, borykającym się z niewydolnością mięśnia sercowego, a także sportowcom, bo tauryna zapewnia dobrą kondycję, która przekłada się w ponadprzeciętnych osiągnięciach w szerokiej dziedzinie sportu.

Działanie Tauryny

Tauryna określana jest jako główny składnik żółci odpowiedzialnej za procesy trawienne i rozpuszczające witaminy. Działa wspomagająco, jeśli chodzi o przemiany wapnia, sodu oraz potasu w ciele człowieka. Badania pokazują, że poprawia stopień płodności u mężczyzn. Dzięki niej błony komórkowe utrzymują się w dobrej kondycji, tkanki mózgowe są dobrze nawodnione, dzięki czemu sprawniej pracuje cały umysł. Badania udowodniły także wpływ tauryny na zmniejszanie stanów lękowych, dolegliwości związanych z ogólną nadpobudliwością, a także przydatność w walce z padaczką. Połączenie tauryny oraz cynku zapewnia, że dobrze widzimy. Osoby, u których brak tauryny, często borykają się z zaburzeniem metabolizmu, mają problem z przyswajaniem tłuszczy. Leczenie zaburzeń trawienia oraz raka wymaga dodatkowych dawek tauryny. Wiele zależy od stopnia niedoboru poszczególnych substancji w organizmie.

Tauryna

Głównym zadaniem tauryny jest podniesienie wydajności ciała na czas wykonywania czynności wymagających spożytkowania dużej ilości energii. Ponadto może być ona skutecznym rozwiązaniem przy problemach z bezsennością, niewydolnością serca, szukaniu rozwiązań na korzystne odchudzanie. Do tego ma silne funkcje relaksujące i poprawia wzrok. Nie poleca się jej stosować nadmiernie, ponieważ prowadzić może to do chorób układu pokarmowego, a także do powstawania wrzodów w żołądku.