Obecnie wiele mówi się o zdrowym stylu życia, podkreślając że aktywność fizyczna i zrównoważona dieta są niezbędne każdemu. Jednak warto zauważyć, że w promowaniu bycia fit i propagowaniu sportu, często zapomina się o podstawach, a do takich należy bez wątpienia prawidłowo funkcjonujący układ nerwowy i co za tym idzie równowaga psychiczna. Jest ona ściśle powiązana z naszą kondycją fizyczną, wagą i ogólnym stanem zdrowia, dlatego po prostu nie można jej pomijać.
Spis treści
Stan psychiczny a zdrowie
Dbanie o zdrowie jest istotnym elementem życia. Psychika ma niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania organizmu, zarówno w negatywnym aspekcie, jak i pozytywnym. Nie bez powodu w przypadku ciężkich zachorowań lekarze podkreślają, jak istotne jest zachowanie równowagi psychicznej oraz pozytywne myślenie. Im bardziej zachwiana jest psychika i układ nerwowy, tym trudniejsze jest poprawne funkcjonowanie, wyjście z choroby, a nawet utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Poczucie niepokoju, lęk, stres, sprzyjają nadmiernemu objadaniu się, bądź utrudniają funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, która nie pozostaje bez wpływu na metabolizm. Istotny jest również fakt, że zły stan układu nerwowego sprzyja rozwojowi licznych chorób, znacznie poważniejszych, niż przeziębienie.
Stres a przyrost wagi
Nerwy, stres, denerwujące sytuacje są naturalną częścią życia, jednak nie wszyscy radzą sobie z nimi tak samo dobrze. Dla niektórych stres to mobilizacja do działania, dla innych trudność nie do pokonania, wywołująca zaburzenia na linii: psychika – metabolizm. Bardzo częstym zjawiskiem jest tzw. zajadanie stresu lub kompulsywne objadanie, które traktowane jest już jako zaburzenie odżywania.
Zajadanie stresu, podjadanie, to spożywanie pokarmów, najczęściej niezdrowych lub nadmiaru pokarmów w każdej, stresującej sytuacji. Za podjadaniem nie stoi głód, lecz spełnienie potrzeb emocjonalnych: jedzenie redukuje stres. Jednorazowe zjedzenie batonika w nerwowej sytuacji nie jest szkodliwe. Jednak jeśli każda, nerwowa sytuacja, nawet drobna, kończy się penetrowaniem lodówki, wówczas bardzo łatwo o doprowadzenie nie tylko do nadwagi, lecz do otyłości.
Nerwy a metabolizm
Kompulsywne podjadanie to nie jedyny problem ze strony układu nerwowego, związany z napięciem nerwowym. Jeśli nasila się lub jeśli codziennie pojawiają się sytuacje nerwowe, może dojść do zaburzeń metabolizmu. Może on spowolnić lub nadmiernie przyśpieszyć. Przy tym przyśpieszenie nie jest w takiej sytuacji szczególnie korzystne. Szybka przemiana materii to szybkie wypróżnianie, a nawet codzienne biegunki. Nie są one korzystne i zdrowe, nawet jeśli waga w ich wyniku spada. Pozbawiają organizm niezbędnych składników odżywczych, minerałów i witamin. Zaprzecza to idei zdrowego spadku wagi. Z kolei spowolnienie metabolizmu sprawia, że utrata kilogramów jest znacznie trudniejsza lub w ogóle niemożliwa, póki równowaga psychiczna jest zaburzona. Zamiast szczupłej sylwetki pojawiają się dodatkowo zaparcia, wzdęcia, zgaga, które rzutują na ogólne samopoczucie, często je pogarszając.
Co sprzyja równowadze psychicznej?
O równowagę psychiczną należy dbać, nie tylko poprzez codzienny odpoczynek, ćwiczenia relaksacyjne, ale także przez dobór odpowiednich składników odżywczych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje witamina B12. Zapomina się o niej często, jednak jej dostarczanie czy to w jedzeniu, czy pod postacią suplementów jest niezbędne dla zdrowia układu nerwowego. Wspomaga ona syntezę serotoniny, tj. hormonu szczęścia, jak również wzmacnia i buduje osłonki nerwowe. Jeżeli jest jej za mało może pojawić się drętwienie kończyn, jak również zły nastrój, zmęczenie, rozdrażnienie. Często zanim otrzyma się diagnozę co powoduje taki stan, wpada się w sidła niezdrowych nawyków niwelujących stres. Witamina B12 występuje w podrobach, jajkach, lecz bywa to za małą ilością dlatego istotne jest suplementowanie jej sprawdzonymi specyfikami.
Poprawne działanie układu nerwowego a zdrowie
Układ nerwowy wymaga takiej samej pielęgnacji, jak reszta organizmu. Oznacza to, że ważne dla niego składniki, takie jak niacyna (witamina B3) oraz inozytol (witamina B8) istotnie wspierają oraz stabilizują jego działanie. Przekłada się to nie tylko na równowagę emocjonalną i psychiczną, za która układ nerwowy jest odpowiedzialny, ale także za niwelowanie stresu oraz prawidłowe działanie mózgu. Dzięki temu pod wpływem stresu znacznie rzadziej dochodzi do potrzeby jego zajadania. Nie pojawiają się także bóle mięśni i ich mrowienie, charakterystyczne dla niedoborów witaminy B6. Jeżeli ich brakuje w organizmie może dojść do podniesienia się poziomu substancji zwanej homocysteiną. Nie powinno jej być zbyt wiele, gdyż większa jej ilość przyczynia się do rozwoju miażdżycy i wystąpienia zawału serca.
Dieta dobra dla układu nerwowego
Codzienny odpoczynek, ćwiczenia relaksacyjne, w razie silnych stanów nerwowych lub problemów psychologicznych terapia, to tylko jedne z możliwości zadbania o równowagę psychiczną. Dla układu nerwowego duże znaczenie ma dieta. Zanim zainteresujesz się jadłospisem, który ma odchudzić, zainteresuj się składnikami, które mogą wesprzeć układ nerwowy. Dietetycy podkreślają, że powinny to być przede wszystkim produkty zawierające witaminy z grupy B. Duże ilości witaminy B12 można znaleźć w mięsie wołowym oraz mleku. Z kolei inozytol pojawia się w produktach mlecznych, warzywach i owocach, a niacyna w chudym mięsie oraz zbożach. Konieczne jest jednak wzięcie pod uwagę faktu, że produkty spożywcze nie dostarczają bardzo dużych dawek witamin z grupy B i zapewne konieczna jest ich suplementacja tabletkami.
Witamina B12 nie tylko poprawiła samopoczucie ale przede wszystkim wyniki morfologii krwi.
Polecam każdej osobie w wieku dorosłym zakup tej witaminy i zużycie całego opakowania.