Indie kojarzą się z przyprawami, ziołami i ogólnie roślinami występującymi często tylko tam. Boswellia serrata może być taką jedną z wielu, ale czy tylko jedną z wielu?
Mimo, że jej popularność stale rośnie, znana jest raczej w dość wąskich kręgach. Może dlatego warto ją spopularyzować i wprowadzić do szerszego stosowania. Na uwagę zasługują jej interesujące zdolności głównie przeciwzapalne, lecz nie tylko. Poznajmy więc bliżej Boswellię serrata, która pomoże Ci poczuć się lepiej.
Spis treści
Czym jest boswellia serrata?
Boswellia serrata znana jest pod bardziej swojską nazwą kadzidłowiec. Rośnie głównie w Indiach, lecz nie tylko. Można go znaleźć również w Afryce i Półwyspie Arabskim.
Wygląda jak krzew, bądź małe drzewko. Na kadzidłowcu pojawiają się również kwiaty. Są drobne, mają niewielkie płatki w kolorze blado-czerwonym. Bardzo charakterystyczna jest kora przypominająca papier i odchodząca płatami od pnia.
Nazwa Kadzidłowiec pochodzi od żywicy, która pojawia się po nacięciu rośliny. Wypływająca żywica zwana olibanum lub kadzidłem zastyga, tworząc charakterystyczne kamyczkowate kształty w żółto-brązowym kolorze. To właśnie właściwości olibanum zwróciły skierowały większą uwagę świata na Boswellię.
Z ciekawostek, kadzidłowiec wymieniany był już nawet w Biblii, a w wielu starożytnych kulturach używano go podczas dokonywania obrzędów religijnych, głównie ze względu na szlachetny zapach.
O kadzidłowcu w ajurwedzie.
W ajurwedzie – tradycyjnej medycynie hinduskiej – boswellia serrata zajmuje istotne miejsce i wykorzystywana jest od początku jej istnienia.
Z tego samego powodu drzewo ma dla Hindusów szczególne znaczenie i cieszy się powszechnym szacunkiem. Wykorzystanie jego właściwości, zwłaszcza przeciwzapalnych i przeciwbólowych jest bardzo różnorodne.
Specjaliści od ajurwedy zalecają stosowanie jej zarówno w formie olejków eterycznych, proszku z kadzidłowca, a nawet przytulania się do pnia rośliny :). Może wydawać się to dość zaskakujące, lecz tulenie się do drzewa ma być sposobem na wyleczenie bólów reumatoidalnych, bólów układu kostnego, w tym kręgosłupa.
Najważniejsze właściwości kadzidłowca
Stosowany od wieków kadzidłowiec ma liczne zalety, warte wykorzystywania na co dzień, nie tylko, kiedy ból jest już dotkliwy.
Przede wszystkim w formie olejku (ekstraktu), jak i sproszkowanej jest polecany na wszelkie bóle związane z układem kostnym i stawowym. Dotyczy to głównie chorób reumatoidalnych, zarówno u seniorów, jak i osób młodszych. Ma łagodzić dyskomfort i zmniejszać obrzęk wokół stawów, wywołany stanem zapalnym. Dzięki regularnemu stosowaniu możliwy jest łatwiejszy powrót do sprawnego poruszania, np. palcami, rękoma, kolanami.
Przeprowadzone nad kadzidłowcem badania wykazały, że poprawia on histologiczny wygląd kości oraz zmniejsza ilość cytokin prozapalnych. Łagodzenie stanów zapalnych idzie w parze z właściwościami bólowymi. Przy tym dotyczy to nie tylko stawów lub bólów kręgosłupa, lecz całego ciała,a kadzidło może sprzyjać minimalizowaniu bólów głowy, nawet tych nawracających.
Kolejną zaletą kadzidłowca jest jego wpływ na objawy alergiczne. Obecnie alergie zdarzają się coraz częściej, na co wpływ ma zatrucie środowiska oraz modyfikacje żywności. Kadzidłowiec sprawdza się głównie przy objawach alergii związanych z układem oddechowym. Inhalacje z kadzidła oraz spożywanie żywicy zmniejsza u alergików i astmatyków częstotliwość występowania duszności, ataków astmy, rzężenia. Oczyszcza układ oddechowy.
Oczyszcza także skórę, gdyż już w ajurwedzie roślina jest zalecana na grzybicę paznokci oraz skóry, szczególnie jeśli stosuje się ją w formie olejku do smarowania.
O kadzidłowcu powinni pamiętać również sportowcy i osoby intensywnie trenujące. Okazało się bowiem, że jest przydatny dla aktywnych ruchowo. Wzmacnia oraz wspomaga proces naprawczy w mięśniach po treningu, chroni przed stanami zapalnym związanymi z przetrenowaniem i degradacją chrząstki prowadzącej do bólu stawów. Po treningu najlepiej spożyć coś z dodatkiem hinduskiej żywicy.
Jednocześnie warto pamiętać, że nalewki alkoholowe z kadzidłowca, które można wykonać nawet samodzielnie, wpływają dodatnio na krążenie krwi i usuwanie limfy oraz innych toksyn z organizmu. Ciekawy jest fakt, że jeśli połączy się kadzidłowiec z kurkuminą uzyska się specyfik obniżający stres oksydacyjny.
Boswellia serrata, a nowotwory.
Tradycyjne, agresywne metody leczenia raka, czyli chemioterapia i radiologia nie zawsze są przedmiotem zainteresowania pacjentów. Nie obserwując efektów lub widząc niewielkie pacjenci z chorobami nowotworowymi szukają także alternatywnych sposobów radzenia sobie z chorobą.
Kadzidłowiec może być wsparciem w walce, gdyż wykazuje właściwości antynowotworowe. Ma zdolność przyśpieszania obumierania komórek nowotworowych (apoptoza). W toku badań zauważono szczególnie dobre efekty w przypadku konkretnych rodzajów nowotworów, tj. raka jelita grubego, białaczki, guzów mózgu, prostaty i piersi. W przypadku dwóch ostatnich wykazuje działanie hamujące namnażanie się komórek rakowych. Olejek z kadzidłowca stosowany jest coraz częściej przy wykryciu przerzutów raka na kolejne organy.
Kosmetyczne właściwości kadzidłowca
Jedną z zalet kadzidłowca są jego właściwości przeciw starzeniowe. Pomaga dłużej zachować młodość i robi to w pełni naturalnie. Nic więc dziwnego, że jest również elementem wyrobów kosmetycznych.
Ekstrakt z Boswellia serrata znajduje się w licznych kremach, balsamach jako jeden z ważniejszych składników, bowiem odpowiada za wzmocnienie elastyczności skóry.
Wraz z wiekiem elastyczność mocno spada, co wynika ze zmniejszającej się ilości kolagenu. To przyczynia się do powstawania zmarszczek. Im mniej elastyczna skóra, tym bardziej są widoczne i głębsze.
Kadzidłowiec i olejek z niego oraz produkty zawierające ekstrakt z kadzidłowca redukują nie tylko zmarszczki, ale także podrażnienia i zaczerwienienia znajdujące się na skórze. To z kolei powoduje, że roślina nadaje się do leczenia zmian chorobowych na skórze, np. łuszczycy.
Jakie dawki przyjmować?
Odpowiednie dawkowanie ekstraktu z kasztanowca dotyczy sytuacji, kiedy jest przyjmowany w gotowych preparatach. Jeżeli korzysta się z tabletek zawierających wyciąg, wówczas nie powinno się brać ich częściej, niż 2-3 razy dziennie, w dawce do 400 mg.
Jednak najważniejsze jest to, aby zawsze zachować zdrowy rozsądek i dokładnie czytać etykiety produktów z kadzidłowca
Bardzo ciekawy artykuł
Pozdrawiam