Czystek jest niewielkim krzewem rosnącym głównie w południowej Europie. W ciągu ostatnich kilku lat stał się jednak hitem w ziołolecznictwie ze względu na to, że posiada wiele właściwości zdrowotnych. Ta roślina nie tylko charakteryzuje się dużo większa ilością antyoksydantów, niż chociażby zielona herbata, ale również skutecznie wzmacnia układ immunologiczny. Czystek wykorzystuje się także w kuchni i w kosmetyce. Jakie jeszcze działania prozdrowotne wynikają z systematycznej suplementacji tym ziołem?
Spis treści
Co warto wiedzieć o czystku?
Powszechnie dostępnych jest wiele rodzajów i mieszanek czystka. Wynika to z tego, że ta roślina dosyć łatwo się krzyżuje. Sam krzew rośnie dziko jednak przede wszystkim na skalistym podłożu, głównie w rejonach basenu Morza Śródziemnego. Posiada bardzo delikatne białe albo różowe kwiaty z charakterystyczną czerwoną lub purpurową plamką. To właśnie dlatego, zioło nazywane jest równie często „skalną różą”. W Polsce najczęściej występującą odmianę rośliny jest czystek szary.
Trzeba zauważyć, że zdrowotne właściwości czystka zostały odkryte już w czasach starożytnych. Z rośliny produkowano wtedy bardzo lepką i miękką żywicę nazywaną ladanum. Taka mikstura skutecznie wspomagała układ dróg oddechowych, goiła wszelkie podrażnienia i rany, a także okazywała się wspaniałym środkiem w walce z biegunką.
Regularne stosowanie czystka wykazuje jednak o wiele więcej działań prozdrowotnych. W ziołolecznictwie wykorzystywane są głównie liście rośliny, które bogate są w polifenolie, czyli tak niezwykle potrzebne dla ludzkiego organizmu przeciwutleniacze, neutralizujące wolne rodniki. To właśnie one wpływają głównie na tak duże znaczenie czystka w medycynie naturalnej.
Do najważniejszych korzyści wynikających z regularnego stosowania czystka zalicza się:
- zwalczanie grzybów oraz drobnoustrojów;
- hamowanie stanów zapalnych;
- wzmocnienie układu immunologicznego;
- zmniejszenie poziomu cholesterolu;
- działanie antyalergiczne;
- oczyszczanie organizmu z toksyn;
- zapobieganie chorobom związanym z niedokrwistością serca;
- znaczące poprawianie kondycji skóry;
- zwalczanie trądziku młodzieńczego.
W jakich formach występuje czystek?
Czystek dostępny jest zarówno w aptekach, jak i sklepach zielarskich. Najczęściej występuje w postaci herbatek lub przeznaczonych do samodzielnego zaparzenia ciętych liści. Tak powstały napar, należy pić codziennie co najmniej dwa razy na dobę. Oczywiście można również stosować suplementację gotowymi ekstraktami lub tabletkami do ssania. W takiej postaci ten antyoksydant występuje najczęściej z innymi przeciwutleniaczami, takimi jak cynk albo selen.
Warto również zwrócić uwagę na olej z czystka, który można sukcesywnie wykorzystać w kuchni. Należy jednak zwrócić tutaj szczególną uwagę, żeby był to produkt tłoczony na zimno przechowywany w ciemnej butelce. Tylko w takiej postaci czystek zachowa swoje pierwotne właściwości.
Czystek w kuchni
Skalna róża (to inna nazwa na czystek) może mieć również wiele zastosowań w kuchni. Oprócz tego, że napar z czystka jest dużo zdrowszą alternatywą dla codziennej herbaty, to również może być ciekawym dodatkiem do innych napojów, chociażby yerba mate.
Susz z czystka charakteryzuje się bardzo łagodnym i zarówno ciekawym aromatem, dlatego można go dodawać do wielu posiłków czy sałatek.
Stosowanie rośliny okaże się również niezwykle przydatne w przypadku osób, które planują detoks organizmu. Czystek usuwa toksyny oraz wspiera pracę wątroby i reguluje trawienie. Nie można jednak zapominać, że tak jak wszystkie zioła stosowane w medycynie naturalnej, również i ta roślina nie może być zamiennikiem przypisanych lekarstw lub suplementów.
Czystek w kosmetyce
Czystek okaże się także niezwykle przydatny w domowej kosmetyczce. Skalna róża jest składnikiem wielu powszechnie stosowanych kremów czy żeli do pielęgnacji, jednak warto wykorzystać go w formie hydrolatu.
Roztwór idealnie sprawdzi się w przypadku blizn, przebarwień i wyprysków. Maseczki stworzone z czystka hamują procesy starzenia skóry oraz łagodzą drobne zmarszczki. Ponadto, regenerują i oczyszczają skórę. Napary z czystka okażą się również przydatne w problemach z łupieżem. Z kolei kremy pod oczy na bazie tej rośliny, pomogą pozbyć się cieni i opuchlizny pod oczami.
Produkty z czystka
Produkty z czystka oraz zawierające czystek można znaleźć w naszym sklepie pod adresem: https://www.sklepzycia.pl/czystek-cistus-skalna-roza