Glukozamina

Glukozamina jest naturalną substancją wytwarzaną w organizmie z cząsteczek glukozy i glutaminy. Służy do syntezy glikozaminoglikanów, które odpowiadają za odbudowę uszkodzonych chrząstek. Syntezowana jest ona w małych ilościach, a z wiekiem zdolność do wytwarzania jej obniża się. Prowadzi to do niedoborów i zwyrodnienia stawów.

Co to jest glukozamina?

Glukozamina jest naturalną substancją wytwarzaną w organizmie z cząsteczek glukozy i glutaminy. Służy do syntezy glikozaminoglikanów, które odpowiadają za odbudowę uszkodzonych chrząstek. Syntezowana jest ona w małych ilościach, a z wiekiem zdolność do wytwarzania jej obniża się. Prowadzi to do niedoborów i zwyrodnienia stawów. Glukozamina nie jest dostępna w żadnym z podstawowych produktów żywnościowych, więc uzupełnianie jej niedoborów wraz z pożywieniem jest trudne. Występuje ona w niewielkich ilościach jedynie w owocach morza (raki, krewetki, kraby).

Zawarta w suplementach glukozamina jest dostępna w formie siarczanu glukozaminy – jest to postać o największej biodostępności dla organizmu człowieka. Cechuje się on znakomitym poziomem absorpcji sięgającym nawet 90%. U osób leczonych lekami moczopędnymi może być konieczność podawania większej dawki glukozaminy, ponieważ wydalana jest z moczem. Wchłanianie glukozaminy zwiększa witamina C. Glukozamina przyczynia się do utrzymania prawidłowego stanu stawów a także zmniejsza udział niektórych enzymów degradujących chrząstkę stawową.

Glukozamina

Co ważne glukozamina nie wchodzi w reakcje z innymi preparatami, więc można ją bezpiecznie przyjmować. Często zresztą w preparatach jest łączona z witaminą C, kolagenem, czy MSM.

Badania nad skutecznością siarczanu glukozaminy

Ocena działania glukozaminy opiera się głownie na dwóch, dobrze udokumentowanych badaniach. Pierwsze, prowadzone w latach 1980-2002 na grupie około 7000 osób wykazały, że podawana w dawce od 750 do 1500 mg glukozamina potrafi zahamować rozwój choroby zwyrodnieniowej a także bólu związanego ze zmianami chorobowymi. Inne badania, przeprowadzone w 2010 roku wykazały natomiast, że lecznicze działanie siarczanu glukozaminy nie jest takie pewne. Natomiast najnowsze badania australijskich naukowców potwierdziły skuteczność glukozaminy. Wykazano, że kombinacja siarczanów glukozaminy i chondroityny podawana pacjentom znacząco zmniejszyła liczbę zwężeń szpar stawowych w porównaniu z grupą pacjentów, którym podawano placebo.

Glukozamina w proszku

Wskazania do suplementacji glukozaminy:

  • wiek >50 – ze względu na spowolnienie procesów odbudowy i regeneracji,
  • wzmożona aktywność fizyczna – narażenie na kontuzje,
  • ból stawów,
  • zwyrodnienia stawów,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie stawów.