Masz świadomość mnogości funkcji jakie spełnia witamina c w naszym organizmie? Słyszałaś, że należy ją przyjmować przez okrągły rok i to w sporych dawkach. Jednocześnie martwi cię poziom przyswajalności kwasu L-askorbinowego? W takim razie ten artykuł jest dla ciebie. Ponieważ istnieje specjalna fosfolipidowa, czyli najprościej mówiąc tłuszczowa otoczka, mogąca przenosić np. witaminy bez wielkich strat i bez podrażnień, bezpośrednio do krwioobiegu. Genialne prawda?
Spis treści
Czym Jest Liposomalna Witamina C?
Nazwa brzmi skomplikowanie i kojarzy się z czymś tajemniczym, znanym tylko specjalistom. Nic bardziej mylnego. Liposomalna witamina C to cząsteczki witaminy C zamknięte w otoczce lipidowej (liposomy). Dostępne w niewielkich kapsułkach fosfolipidowych. Nie drażnią one żołądka i od razu dostają się do krwiobiegu. Brzmi to niepozornie, jednak taka forma jest znacznie korzystniejsza od standardowej witaminy C w pastylkach lub w proszku. Jest też lepiej przyswajalna, co przesądza o zainteresowaniu nią. Przyswajalność witaminy C jest bardzo istotna, ponieważ ludzki organizm nie wytwarza jej samodzielnie, trzeba ją dostarczać z zewnątrz – dietą i suplementacją.
Suplementowanie jej w formie liposomalnej witaminy c, pozwala przyspieszyć korzyści zdrowotne. Coraz częściej taka forma staje się alternatywą dla dożylnego podawania kwasu askorbinowego.
Skuteczne wchłanianie witaminy C
Liposomalna witamina C jest tak skuteczna i coraz chętniej wybierana z uwagi na wspomniana już dużą przyswajalność. Ma w tym udział lipidowa otoczka. Jej budowa jest zbliżona do otoczki błon komórkowych organizmu, jednak jest o wiele mniejsza niż komórki. To właśnie klucz do sukcesu! W ten sposób liposomy szybko przedostają się bezpośrednio do komórek uwalniając w nich całą witaminę C.
Kapsułki liposomalnej witaminy C trafiają do jelit, tam są wchłaniane, bez ryzyka naruszenia przez enzymy, a następnie dostają się do wątroby. W wątrobie dochodzi do uwolnienia witaminy C i jej dalszego rozprowadzenia po organizmie. Jak widać cały proces nie jest obciążający dla żołądka. Dzięki temu liposomalna witamina C jest wybierana nawet przez osoby sceptycznie nastawione do suplementacji. Wiele z nich boi się uszkodzenia, przeciążenia żołądka lekami czy suplementami, jednak w przypadku tego specyfiku nie ma to miejsca. Jeśli stosujesz preparat rozsądnie, według zaleceń, witamina C będzie przynosiła tylko korzyści.
Zalety liposomalnej witaminy C
Przyjmowanie standardowej witaminy C w tabletkach może nie dostarczyć całej, niezbędnej organizmowi dawki. Tabletki nie ochraniają witaminy przez żółcią, sokami trawiennymi, enzymami znajdującymi się w układzie pokarmowym. To oznacza, że zanim witamina C dotrze tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, jej ilość jest już znacząco uszczuplona. Witamina C liposomalna z uwagi na otoczkę ochronną nie jest narażona na działanie substancji wytwarzanych przez organizm, np. enzymów. Cała zawartość liposomów jest uwalniana w wątrobie i trafia od razu do krwiobiegu, pozwalając na wchłonięcie się nawet 96% witaminy C, zamiast 30-40 % jak przy standardowej suplementacji witaminy. Przyswajalność formy liposomalnej zbliżona jest więc do aplikacji dożylnej kwasu askorbinowego.
Skuteczność w walce z układem immunologicznym
Witamina C jako sposób na wspomaganie leczenia nowotworów jest od dawna przedmiotem zainteresowania lekarzy i naukowców. Prowadzone badania niejednokrotnie dały obiecujące rezultaty, a odkąd pojawiła się liposomalna witamina C nadzieje rosną.
Już od pewnego czasu w niektórych przypadkach onkologicznych podaje się dożylnie witaminę C, która jest doskonałym przeciwutleniaczem (jednym z trzech najważniejszych, inne to witamina A i witamina E). Oznacza to, że zabija wolne rodniki przyczyniające się do rozwoju groźnych komórek. Jednocześnie skondensowana dawka witaminy C mocniej stymuluje układ odpornościowy do walki z chorobą. Istotnie, są rodzaje guzów, przy których nie jest zalecana, lecz przy większości jest ważnym wsparciem w leczeniu. Nie zastąpi terapii farmakologicznej, jednak jak pokazują badania liposomalna witamina C może hamować rozwój groźnych komórek, zmniejszać stany zapalne, łagodzić dolegliwości związane z chemioterapią. Z uwagi na swoje zalety w tej kwestii witamina C liposomalna nazywana bywa substancją chemioterapeutyczną.
Preparat na zdrowe oczy
Zazwyczaj mówiąc o dbaniu o poprawny wzrok mówi się o suplementowaniu witaminy A. Obecnie coraz częściej wybierana jest liposomalna witamina C, która nie tylko poprawia stan nerwów wokół oczu. Już 1000 mg preparatu sprzyja hamowaniu rozwoju zaćmy. Jest to możliwe dzięki lepszemu wchłanianiu się witaminy C. Tradycyjne tabletki nie odpowiadają na całe zapotrzebowanie organizmu w witaminę. Kapsułki w otoczce lipidowej pozwalają na wykorzystanie całego potencjału witaminy C i ułatwiają dbałość o oczy. Ze względu na zwiększone ryzyko zaćmy u osób starszych preparat jest im szczególnie polecany.
Pomoc dla układu krwionośnego
Na suplementację liposomalna witaminą C decydują się również osoby, których układ krwionośny potrzebuje wsparcia. Nie od dziś wiadomo, że witamina C w każdej formie – w jedzeniu, w tabletkach – poprawia stan naczyń krwionośnych, wzmacnia je i zapobiega pękaniu naczynek. Jest zalecana osobom z cerą naczyniową, gdyż wzmacnianie naczynek od zewnątrz, np. kremami, nie ma tak wysokiej skuteczności. Dodatkowo liposomalna witamina C lepiej, niż tradycyjne dawki tabletkach sprzyja zmniejszaniu poziomu cukru we krwi.
Jak dawkować liposomalną witaminę C?
Tak skuteczna forma witaminy C powinna być specjalnie dawkowana. Możesz ją przyjmować w formie kapsułek lub preparatów w płynie. Sam wybierz. Wybierając musisz liczyć się z wyższą ceną, niż za zwykłe tabletki czy proszek. Jednak z uwagi na skuteczność, cena jest zrozumiała.
Dawkowanie liposomalnej witaminy C powinno przebiegać fazami, czyli od małej dawki, do coraz większej. Pozwala to przygotować organizm na dodatkowy składnik oraz jego działanie. Podstawową dawką – niezależnie od formy witaminy – jest 100 do 200 mg na dobę, zwiększane z tygodnia na tydzień do ilości 3 g. Jest to ilość wskazywana przez specjalistów jako najbardziej bezpieczna, nie wpływająca w żaden sposób na funkcjonowanie żołądka.