Arjuna bywa zamiennie nazywana jako migdałecznik lub terminalia arjuna.Jest to wiecznie zielone drzewo, które rośnie naturalnie wyłącznie na subkontynencie indyjskim. Przy sprzyjających warunkach osiąga wysokość przekraczającą 24 metry. Nazwę zawdzięcza historycznemu wojownikowi, który charakteryzował się siłą i dobrocią.
W składzie kory arjuny znajdują się licznie występujące substancje o działaniu prozdrowotnym, których niedobory doprowadzają do zaburzenia pracy organizmu.
Spis treści
Migdałecznik Arjuna w swoim składzie posiada:
- wapń,
- magnez,
- cynk,
- koenzym Q10,
- flawonoidy
- triterpeny,
- flawonoidy,
- taniny,
- glikozydy.
Dane historyczne wskazują, że arjuna była stosowana w medycynie starożytnej już przed narodzeniem Chrystusa. Do dnia dzisiejszego posiada kluczową pozycję jako medykament, który jest powszechnie stosowany w medycynie indyjskiej, znanej również jako Ajurwerda.
Właściwości Arjuny
Do najważniejszych właściwości arjuny należy przede wszystkim zaliczyć wielopoziomowe działanie na ludzki organizm. Pozytywnie oddziałuje na niemalże każdy układ w ciele człowieka: krwionośny, pokarmowy, oddechowy, nerwowy, rozrodczy, hormonalny, wydalniczy, a także skórny. Największą popularność pozyskała ze względu na działanie kardioprotekcyjne, co znajduje odzwierciedlenie w przeprowadzanych badaniach naukowych.
Migdałecznik Arjuna przy schorzeniach serca
Arjuna znalazła zastosowanie przy leczeniu schorzeń serca, do których można zaliczyć również dusznicę bolesną. Zostało to potwierdzone przez Shrihara Dwivedi i Deepti Chopra, pracowników Hamdard Institute of Medical Sciences and Research w Indiach. Grupa badanych była złożona z osób, które przeszły przez zawał serca. Każdego dnia, co 8 godzin, przez 3 miesiące otrzymywali ekstrakt z arjuny. Jednorazowa dawka wynosiła 500 mg. Po zakończeniu tego eksperymentu okazało się, że doszło do znacznego złagodzenia objawów dusznicy bolesnej, ale także do zmniejszenia przerostu lewej komory serca. Dodatkowo, badacze zaobserwowali, że doszło do zmiany kwalifikacji zaawansowania choroby. U każdej osoby przyjmującej migdałecznik, niewydolność serca przekształciła się z III w I stopień.
Terminalia Arjuna reguluje ciśnienie krwi
Arjuna posiada nieoceniony wpływ na utrzymanie właściwej wartości ciśnienia krwi, co również zostało potwierdzone przez badanie naukowe przeprowadzone przez Department of Sports Medicine and Physiotherapy na Guru Nanak Dev University w Indiach. Wyniki tego badania zostały przedstawione na łamach „International Journal of Ayurveda Research”. Pacjenci przez dwa miesiące przyjmowali raz dziennie arjunę w dawce 500 mg. Po zakończeniu eksperymentu ich ciśnienie krwi zmalało.
Arjuna w profilaktyce miażdżycowej
Przyjmowanie arjuny jest uznawane jako jeden ze środków profilaktycznych w walce z miażdżycą. Działanie arjuna terminalia umożliwia zwiększenie metabolizmu frakcji LDL w wątrobie, co wpływa na redukowanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów, co pozwala na zachowanie w lepszej kondycji całego układu krążenia. W konsekwencji powyższych działań, arjuna działa kompleksowo na pracę serca.
Ponadto ajruna jest zalecana do stosowania u osób narażonych na długotrwały stres z uwagi na zapewnienie ochrony przed uszkodzeniami układu nerwowego. Arjunę warto stosować u osób, które posiadają zaburzenia pracy wątroby, w tym również powstających na skutek marskości wątroby, ponieważ ułatwia proces samoregeneracji tego narządu. Migdałecznik arjuna polecany jest dla osób posiadających problemy trawienne, objawiających się biegunkami, ponieważ umożliwia poprawę perystaltyki jelit, zapobiegając odwodnieniu organizmu. Stosowanie arjuny zalecane jest dla mężczyzn dążących do poprawy jakości nasienia. Wykazuje działanie wspierające prace układu hormonalnego. Ponadto sprawdza się w przypadku usuwania wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, co zmniejsza podatność zachorowania na infekcje płuc. Dodatkowo polecana jest dla osób posiadających problemy skórne (egzema, swąd, wysypki, łuszczyca), można ją stosować w przypadku długo gojących się skaleczeń i ran.
Skutki uboczne przyjmowania arjuny
Częste, regularne i w wysokich ilościach przyjmowanie arjuny może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Dwivedi i Choper dostrzegli, że pacjenci biorący udział w badaniu zmagają się z dolegliwościami, stanowiącymi reakcję na przyjęcie zbyt dużej dawki substancji. Najczęściej występowały:
- ból głowy,
- problemy ze snem,
- zaparcia,
- nudności.
Arjuna – suplementacja
Z uwagi na niemożliwość bezpośredniego pozyskiwania kory migdałecznika w naszym klimacie, przyjmowanie arjuny odbywa się poprzez stosowanie suplementów diety zawierających wyciąg bądź esktrakt z tej substancji. Niezwykle ważne jest, aby wybierać produkty od znanych marek, które posiadają uznaną pozycję na rynku. W ten sposób można uniknąć zakupu środków niskiej jakości.
Migdałecznik Arjuna w kapsułkach
Najpowszechniejszą formę suplementu stanowią kapsułki zawierające 250 mg wyciągu z arjuny. Dopuszczalne jest wyłącznie przyjmowanie kapsułki, dwukrotnie w ciągu dnia. Substancja najlepszą wchłanialność osiąga, kiedy przyjmowana jest przed posiłkami. W przypadku sproszkowanej arjuny dzienna spożywana wartość powinna wynosić od 1 do 3 gramów. Najoptymalniejszym momentem jest spożycie migdałecznika podczas posiłku lub po jego zakończeniu. Arjuna może być spożywana również pod postacią herbaty, wówczas można w ciągu dnia spożyć napar z dwóch saszetek. Pożądane efekty suplementacji arjuny nie są dostrzegalne bezpośrednio spożyciu, zazwyczaj zaczynają być zauważalne po upływie kilku tygodni regularnej suplementacji. Działanie wyciągu z arjuny posiada długotrwały charakter terapeutyczny.
Wyciąg z Arjuny
Wyciąg z arjuny dostępny jest w postaci kapsułek, formie sproszkowanej jak i w zasuszonych kawałkach kory. Można go zakupić w stacjonarnych sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. Znajdują się w sprzedaży sklepów internetowych. Świetnie zaopatrzony jest Sklep Życia. Posiada w stałej sprzedaży migdałecznik w formie sproszkowanej, kapsułkach i w postaci herbaty, które posiadają substancję o sprawdzonym działaniu – https://www.sklepzycia.pl/migdalecznik-arjuna-terminalia.
Przeciwwskazania do stosowania Migdałecznika Arjuny
Głównym przeciwwskazaniem do stosowania arjuny jest ciąża i okres karmienia piersią. Ze spożywania arjuny powinny zrezygnować osoby zmagające się z kamicą nerkową. Dodatkowo, wywołuje negatywny wpływ na zaburzoną pracę tarczycy, dlatego powinny się jej wystrzegać osoby, które zmagają się niedoczynnością albo nadczynnością tego organu.
Kwestią nieostatecznie rozstrzygniętą jest interakcja arjuny z lekami powszechnie stosowanymi w leczeniu chorób serca i cukrzycy, dlatego jej dodatkowe przyjmowanie należy omówić z lekarzem prowadzącym.
Migdałecznik Arjuna – podsumowanie
Prozdrowotne działanie migdałecznika jest znane od trzech tysiącleci. Arjuna jest metodą, która może polepszyć komfort i wydłużyć długość życia wielu ludzi na całym świecie. Za jej przyjmowaniem przemawia pozytywny wpływ na cały organizm. O jej regularnym stosowaniu warto pomyśleć przed wystąpieniem objawów choroby, traktując to jako inwestycję w zdrowie. W szczególności powinny rozważyć to osoby, które posiadają genetyczną tendencję do rozwoju schorzeń serca, w ich przypadku przyjmowanie arjuny może okazać się strzałem w dziesiątkę i pomoże zapobiec rozwojowi groźnej choroby.