Choroby zwyrodnieniowe dotykają przeważnie osób starszych. Artroza i artretyzm to bolesne i uciążliwe schorzenia, które skutecznie obniżają komfort życia. Czy są sposoby by im zapobiec lub przynajmniej zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości?
Odpowiedzią mogą być wyjątkowe aminocukry zwane glukozaminoglikanami, które mają udział w budowie tkanki łącznej, chrząstek i płynów stawowych. Okazuje się, że pewien nowozelandzki małż zawiera nie tylko wspomniane aminocukry, ale jeszcze jeden związek bogaty w 12 różnych kwasów tłuszczowych działających przeciwzapalnie na stawy.
Spis treści
Postępuje przez wiele lat, często nie dając żadnych objawów
Artroza, bo o niej mowa, powstaje na skutek mechanicznego urazu lub zużycia się chrząstki stawowej, które rozpoczyna się już po 20 roku życia. Objawia się nagłym bólem, który z każdym dniem staje się coraz intensywniejszy i bardziej bolesny. Na tę podstępną chorobę cierpi blisko 70% sześćdziesięciolatków. Zwyrodnienie stawów oprócz dolegliwości bólowych może skutkować także ograniczeniem możliwości poruszania się.
Artretyzm mogą spowodować mechaniczne urazy chrząstki stawowej, jej starcie się i zużycie, problemy z kręgosłupem, wady postawy, płaskostopie, dźwiganie ciężarów oraz problemy z nadwagą i otyłością. Artroza może być spowodowana nie tylko kompletnym brakiem aktywności fizycznej ale również nadmiarem ruchu. Choroba ta często dotyka sportowców, którzy nadmiernie obciążają stawy.
Artretyzm podobnie jak artroza może przez wiele lat przebiegać nie dając w ogóle objawów.
W końcu sygnalizuje go silny, przejmujący ból stawów. Skóra jest zaczerwieniona i napięta, pojawia się obrzęk. Artretyzm dzieli się na pierwotny i wtórny. Ten pierwszy pojawia się gdy we krwi znajduje się za dużo kwasu moczowego, który zamiast się w niej rozpuszczać zaczyna się krystalizować. Ten proces sprawia, że kryształki zaczynają się odkładać w stawach.
Z czasem stają się one tak ostre, że naruszają otaczającą je tkankę i doprowadzają do stanu zapalnego stawów, który odczuwamy jako przenikliwy ból. Artretyzm wtórny powstaje w wyniku przewlekłej choroby nerek, białaczki, cukrzycy typu II. Często pojawia się u osób, które nadużywają leków i alkoholu, mają problemy z nadciśnieniem, stosują nieprawidłową dietę, mają nadwagę i otyłość brzuszną. Artretyzm dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn, chociaż panowie są na niego bardziej narażeni i chorują wcześniej, zwykle w okolicach 40-60 urodzin. Natomiast panie to schorzenie dotyka przeważnie po 65 roku a to za sprawą żeńskich hormonów płciowych, które chronią przed wzrostem poziomu mocznika.
Jak sobie pomóc?
Utrzymuj prawidłową masę ciała. Ruszaj się i ćwicz, ale nie przesadzaj z intensywnością treningów i nie obciążaj stawów. Unikaj powtarzalnych, mechanicznych ruchów. W przypadku artretyzmu ogranicz spożycie mięsa, jedź natomiast dużo warzyw. Przyjmuj kolagen w naturalnej postaci lub w suplementach. Czy to już wszystko? Na pewno bardzo dużo, ale okazuje się, że można zrobić jeszcze coś. To coś to ukryty w przybrzeżnych wodach Nowej Zelandii naturalny skarb o łacińskiej nazwie Perna canaliculus, a bardziej zrozumiale Omułek Zielonowargowy zwany też Małżem Zielonowargowym.
Potrójna Moc Omułka
Omułek Zielonowargowy będzie twoim sprzymierzeńcem w walce z chorobami zwyrodnieniowymi. Ten koncentrat z małży zielonej zawiera aktywne składniki, które pomogą Ci się uporać z męczącymi dolegliwościami. W Omułku Zielonowargowym znajdują się trzy kluczowe składniki, które ochronią Twoje stawy i wspomogą ich regeneracje. Są to: glikozaminoglikany, minerały i pierwiastki a zwłaszcza kwas krzemowy oraz Lyprinol – czyli związek zawierający 12 kwasów tłuszczowych należących do Omega 3.
Ekstrakt z małża, po za tym ma również fosfolipidy, sterole, witaminy A, C, E, D1, D3, B1, B2, B3, B5, B6, B12 oraz m.in. wapń, żelazo, sód, potas, fosfor, selen.
Wybrane działanie ekstraktu z Omułka Zielonowargowego:
- zmniejsza bóle i obrzęk stawów,
- pomaga w produkcji mazi stawowej,
- pomaga w stanach zapalnych stawów i artrozie,
- wspomaga regenerację tkanki kostnej i stawów,
- pomaga w zwyrodnieniach torebek stawowych,
- stosowany w bólach kręgosłupa
- w astmie wyciąg z omułka zielonowargowego zmniejsza świszczący oddech
Omułek Zielonowargowy ma działanie przeciwzapalne, pielęgnuje tkankę chrzęstną, dbając by była ona elastyczna i odpowiednio nawilżona. Wspomaga powstawanie nowej, zdrowej chrząstki i niweluje proces powstawania obrzęków. Jest także bogaty w witaminy i minerały, które pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie całego organizmu. Preparat z zielonej małży będzie doskonałym uzupełnieniem codziennej diety niezależnie od tego czy już zmagasz się z chorobą zwyrodnieniową stawów, czy dopiero dostrzegłeś pierwsze niepokojące sygnały. Omułek Zielonowargowy sprawdzi się także u osób, które mimo młodego wieku znajdują się w grupie ryzyka. Jeżeli uprawiasz intensywnie sport lub masz nadwagę warto zacząć wcześniej dbać o swoje stawy, by nie doprowadzić do rozwoju choroby. Pamiętaj, zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć.
ekstrakt z Omułka Zielonowargowego
Omułek w formie balsamu
Małż Zielonowargowy – zastosowanie
Obszary zastosowań wyciągu z zielonej małży nowozelandzkiej nie ograniczają się do łagodzenia objawów u człowieka. Również psy, koty i konie mogą skorzystać z jej właściwości. Stosowany u ludzi, ekstrakt pozwala przede wszystkim złagodzić zapalenia kości i stawów, można wspomagać nim także leczenie astmy. Działa również na stany chorobowe o przewlekłym charakterze, takim jak zapalenie stawów i choroby reumatyczne.
Z powodzeniem może być używany jako zabezpieczenie wysiłku o charakterze sportowym.
Dla najkorzystniejszego efektu ekstrakt z Omułka Zielonowargowego należy spożywać regularnie kilka razy w roku, przy okres około dwóch miesięcy. Badania dowodzą, że nawet w czasie długotrwałego stosowania nie stwierdzono skutków ubocznych specyfiku. Ograniczeniem może być jednak uczulenie na skorupiaki lub białko.