Sposoby ogrzewania domu zimą

W Polsce rozpoczął się właśnie sezon grzewczy, warto wiedzieć, jakie są sposoby ogrzewania domu oraz, który z nich jest najlepszy. Takie sposoby warto poznać dużo wcześniej, najlepiej już na etapie planowania domu. Zachęcamy do przeczytania artykułu, z którego dowiecie, się jakie są możliwości ogrzewania oraz, który sposób wybrać.

Czym ogrzać dom?

Obecne technologie w dużej mierze podążają za ekologią oraz jednocześnie oszczędnością. Ogrzewanie to ostatnio bardzo modny temat, nie tylko dlatego, że wielkimi krokami zbliża się do nas zima. Chodzi również o smog, o którym w ostatnich czasach jest dość głośno.
Większość osób, na zadane pytanie, jak ogrzewać dom, bez zawahania się odpowiada, że węgiel oraz gaz. Istnieją jednak inne możliwości, dostępne mamy różne sposoby ogrzewania:

  • ogrzewanie olejowe,
  • ogrzewanie pompą ciepła – gruntowną, wodną lub powietrzną,
  • ogrzewanie gazowe,
  • ogrzewanie paliwami stałymi,
  • ogrzewanie węglem,
  • ogrzewanie kolektorami słonecznymi.

Jak widać, mamy wiele możliwości. Zanim jednak zdecydujemy pochopnie o wyborze danego sposobu, dobrze wszystko przeanalizujmy. Nieodpowiednia decyzja może w znacznym stopniu zawyżać nasze rachunki za ogrzewanie. Oczywiście nie bez znaczenia jest też wpływ danego sposobu na środowisko naturalne.

Jaki sposób do ogrzewania domu?

Wybór sposobu ogrzewania to jedna z kluczowych decyzji, jaką muszą podjąć właściciela przy budowaniu domu. U wielu osób głównym kryterium wyboru ogrzewania, są jedynie szacowane koszty ogrzewania domu. Warto jednak wziąć pod uwagę również inne aspekty, takie jak ekologię.

Ogrzewanie węglem

Na początek przyjrzyjmy się węglowi, jest on wciąż najpopularniejszym źródłem energii. Węgiel jest to jeden z najtańszych sposobów na ogrzanie domu. W ostatnich latach głośno jest jednak o pracach rządu, o zakazie palenia węglem w domach jednorodzinnych.

Kolektory słoneczne

Bez wątpienia bardziej ekologicznym sposobem na ogrzanie domu są kolektory słoneczne, które przekształcają energię słoneczną w prąd elektryczny. Sposób ten nie jest zbyt popularny w Polsce, głównie ze względu na spore koszty inwestycji.

Ogrzewanie biomasą

Równie ekologiczną alternatywą jest ogrzewanie biomasą. Biomasa to nic innego, jak materia pochodzenia organicznego, w której skumulowana została energia.

Koszty ogrzewania

Na co najlepiej się zdecydować? Na krytykowany przez ekologów węgiel, a może jednak biopaliwa? Ogrzewanie eko-groszkiem, drewnem, brykietem czy też pelletem generuje mniejsze koszty niż w przypadku ogrzewania elektrycznego czy też gazowego.

Gdyby więc brać pod uwagę jedynie koszty ogrzewania, to wybór bez wahania padłby na te sposoby. Okazuje się, że również biorąc pod uwagę ekologię, sposoby te są ekologiczną alternatywą dla nieprzyjaznego dla środowiska węgla czy też ogrzewania olejowego.

Im bliżej sezonu grzewczego, tym częściej właściciele domów zastanawiają się, czym ogrzewać swoje domy. Na szczęście dla naszego środowiska, jak i naszych portfelów coraz częściej stosowane są przez Polaków technologie, przyjazne dla środowiska oraz ekonomiczne.