Żurawina – naturalny sposób na zdrowe drogi moczowe i inne właściwości

Żurawina (Vaccinium macrocarpon) to gatunek rośliny z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Jest znana przede wszystkim ze swoich owoców o kwaśno-cierpkim smaku. Są to małe, kuliste, czerwone lub czerwonawo-fioletowe jagody. Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej. Szczególnie powszechnie występuje na obszarach bagien i torfowisk w Kanadzie i północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

Ocet jabłkowy: Właściwości korzystne dla zdrowia i urody

Ocet jabłkowy to płynny produkt uzyskiwany z fermentacji octu alkoholowego. Powstaje on w wyniku przemiany cukrów zawartych w jabłkach. Proces ten jest prowadzony przez bakterie kwasu octowego i drożdże. Jabłka są najczęściej miażdżone, a następnie sok jest poddawany fermentacji alkoholowej, przekształcając cukry w alkohol. Kolejny etap to fermentacja octowa, w której bakterie zamieniają alkohol w kwas octowy.

Czarny bez – skarbnica zdrowia – właściwości i zastosowanie

Czarny bez to roślina należąca do rodziny agrestowatych (Grossulariaceae). Często używając tej nazwy, ma się na myśli owoc tej rośliny. Roślina ta jest szeroko uprawiana w Europie i Ameryce Północnej ze względu na swoje jadalne owoce. Są one używane do produkcji soków, dżemów, syropów, czy też jako składnik różnych potraw.

Owoce bogate w witaminę C

O witaminie C mówi się dużo. I słusznie! To jedna z najważniejszych witamin, jakie dostarczamy organizmowi. Tak ważny dla wielu procesów zachodzących w naszym organizmie kwas l-askorbinowy przyjmujemy często w niewielkiej ilości lub jedynie przez suplementacje tabletkami. Spróbujmy to zmienić i zaoferować swojemu ciału dużą dawkę naturalnej witaminy C prosto z owoców. Możesz być zaskoczony, jak wiele tej witaminy mają nawet najbardziej dostępne produkty.

Triphala – trzy owoce dla zdrowia

Ajurweda to myśl medyczna wywodząca się z Indii. Założeniem Ajurwedy jest, jedność człowieka z wszechświatem i wiara, że człowiek jest odzwierciedleniem kosmosu w mikroskali. Stąd wniosek by żyć w zgodzie z naturą, nie zmieniając jej, ale czerpiąc z jej bogactwa. To właśnie z Ajurwedy pochodzi Triphala, preparat składający się z trzech sproszkowanych owoców: Behady (Bibhitaki), Harady (Haritaki) i Amli (Amalaki).

Acerola – wiśniowa bomba z naturalną witaminą C

Acerola, znana też jako Malpigia granatolistna i Nagwiazdka granatolistna, ale najczęściej jako Wiśnia z Barbados – to niskie drzewko lub dwu-trzymetrowy, szeroko rozłożysty krzew o wiecznie zielonych ciemnych liściach i giętkich gałązkach. Występuje w Meksyku, na Jukatanie, na Antylach, w Gujanie, Wenezueli, Kolumbii, Ekwadorze i Peru. Uprawiana jest też na Wyspach Kanaryjskich i na Madagaskarze. Dlaczego jest taka interesująca? 

Granat – najbogatsze żródło antyutleniaczy

Wśród całej palety tych produktów dostępnych w sklepach są takie, które zawierają więcej elementów i witamin. Do owoców, które są nieprzeciętnie bogate w witaminy należy granat. Pełna nazwa rośliny to granat właściwy. Jest to owoc, który rośnie na Bliskich Wschodzie, w Azji Zachodniej, Kaukazie oraz na Półwyspie Indyjskim. W naturze, w zależności od odmiany rośnie nawet do wysokości pięciu metrów. W Polsce dostępny jest w większości sklepów spożywczych i warzywnych.

Do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu potrzebujemy bardzo wielu elementów. Odpowiednio dostosowana i dobrana dieta, składająca się z różnorodnych i bogatych w składniki odżywcze produktów, wspomaga nasz organizm. Niezbędnymi elementami w codziennej diecie są między innymi mikroelementy, aminokwasy, węglowodany, a przede wszystkim witaminy. Witaminy mogą mieć dwojakie pochodzenie. Witaminy pozyskiwane syntetycznie są środkami farmakologicznymi lub suplementami. Te pochodzenia naturalnego znajdują się w warzywach i owocach. Spożywanie witamin jest niezbędne, aby utrzymać pracę organizmu na odpowiednim poziomie. Regularne spożywanie owoców i warzyw dostarcza odpowiednią dawkę witamin, co przekłada się na nasze samopoczucie, chęć działania i posiadaną energię.

Sok z owoców Noni – polinezyjska recepta na zdrowie

Morwa indyjska jest uprawiana w Azji południowo-wschodniej oraz na wyspach Pacyfiku. Owoce rosną na krzewach, które osiągają do 9 metrów wysokości. Na początku są zielone, lecz kiedy dojrzewają zmieniają kolor – na początku żółty, by finalnie uzyskać biały. Sok z dojrzałych owoców morwy indyjskiej pochodzi ze ściśle kontrolowanych zbiorów. Ma on bardzo charakterystyczny, wytrawny smak i ciekawy aromat. W polinezyjskiej medycynie ludowej wykorzystywane są niemal wszystkie części tej rośliny. Jednak szczególne właściwości zdrowotne mają owoce.

Graviola

Nawet w przypadku pacjentów w podeszłym wieku roślina ta przyczynia się do odwrotu choroby w jej zaawansowanych stadiach. Nie wywołuje też zmęczenia, nie powoduje utraty włosów czy masy ciała.  Potrafi również złagodzić skutki uboczne związane z chemioterapią.

Graviola bo o tą roślinę chodzi od lat jest przedmiotem wielu badań, które wykazują jej niezwykłe właściwości związane ze zwalczaniem komórek nowotworowych.